גנרל סורי לשעבר: "אסד ישתמש בנשק הכימי נגד עמו"

נשיא סוריה בשאר אסד מתכוון לעשות שימוש בנשק הכימי שברשותו נגד בני עמו, כך אמר הלילה בריאיון לרשת ABC גנרל בכיר בתוכנית הנשק הכימי בסוריה שערק מהמדינה בחודש יולי. "סביר להניח שהדבר יתרחש - מדובר במשטר רצחני"

משטר אסד קרוב לשימוש בנשק כימי? (רויטרס)

סימנים נוספים להידרדרות המצב בסוריה: גנרל בכיר בתוכנית הנשק הכימי של סוריה אמר הלילה כי קיימת סבירות גבוהה שהנשיא אסד יעשה שימוש בנשק כזה כנגד בני עמו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון שהעניק עדנאן סילו - גנרל בדימוס שערק מסוריה בחודש יולי האחרון - לרשת ABC האמריקנית הוא מדגיש כי "המשטר החל בתהליך של הידרדרות והתפוררות. הוא מגיע כעת לסופו".

סילו, שדיבר ממקום מושבו בבית מלון סמוך לבירת טורקיה אנקרה, הוסיף כי "ייתכן מאוד שאסד יחל לעשות שימוש בנשק הכימי נגד אנשיו כי המשטר הזה הוא משטר רצחני". סילו עמד בראש מטה ההגנה של תוכנית הנשק הכימי הסורית עד ספטמבר 2008. לדבריו היה אחראי על אימון חיילים בשימוש בנשק כימי כמו גם על רכישת ציוד בטיחות להגנה מפניו.

גז חרדל, גז סארין ועוד מספר סוגים של גז עצבים ניצבים במרכז ארסנל הנשק הכימי של סוריה, לדברי הגנרל. הוא האשים את כוחות אסד בכך שכבר החלו לעשות שימוש בריסוס חומרי הדברה והטלת פצצות זרחן. "הם אידיוטים, משוגעים. בפשטות - הם רוצחים", אמר. לדבריו צבא סוריה עשוי להעלות הילוך בלחימה במידה שהעיר חלב תיפול לידיהם של המורדים. סילו ערק מסוריה בחודש יולי האחרון - כארבע שנים לאחר שיצא לגמלאות.

דיווח: המורדים השתלטו על בסיס צבאי

גורמים מקרב המורדים במשטר אסד דיווחו אמש כי כוחותיהם השתלטו על חלק מבסיס צבאי גדול הממוקם מחוץ לעיר חלב. על פי הדיווח ברשת NBC, הצליחו כוחות המורדים להשתלט על בסיס השייך לצבא סוריה ובכך חיזקו את שליטתם באזור צפון המדינה. עוד דווח כי במארב סמוך לעיר הממוקמת על הכביש הראשי לחלב נהרגו 13 חיילים סורים מאש המורדים.

במקביל, נמשכת הביקורת בעולם על המשך שפיכות הדמים. "המצב הנוכחי בסוריה הוא כתם על מצפונו של העולם", אמר נשיא הנציבות האירופית, חוזה מנואל בארוסו באוסלו, שם קיבל אתמול האיחוד את פרס נובל לשלום. עד כה נהרגו בסוריה יותר מ-40 אלף בני אדם.