סוריה: ילדי המורדים אוחזים ברובי קלצ'ניקוב

זו אולי אחת הפעמים הראשונות שמי שמכונים "המורדים" בסוריה מוצגים באור תקשורתי שלילי. קבוצת ילדים, בני 6-9, אוחזים ברובים ומכריזים על הקמת "גדוד הילדים". בינתיים, בדעת הקהל העולמית, ובפרט זו של העולם הערבי, נמשכים חילוקי הדעות באשר למורדים ומטרותיהם

כבר כמעט שנתיים שהחיים בסוריה עצרו מלכת, שנתיים של מלחמה עקובה מדם, יש שטוענים על סף רצח עם, בין המורדים לכוחות המשטר והעומד בראשו בשאר אל אסד שמנסה בכל כוחו להיאחז בכס השלטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מראות הזוועה מסוריה מציפים מדי יום את אתרי האינטרנט ואת הרשתות החברתיות, צבא אסד האכזר והדורסני נגד המורדים הצודקים והמסכנים. הנרטיב הקלאסי הזה היה בדיוק מה שהתקשורת העולמית רצתה לראות וכך מאז פרוץ זוכים המורדים לחיבוק חם מכלי התקשורת במערב.

אבל, שמנגד נשמעים ברחבי העולם הערבי קולות שונים, כאלה שעומדים לצידו של אסד בטענה שלא מדובר באיכרים תמימים הנלחמים על החופש שלהם, אלא בארגוני טרור קיצוניים שמנסים לקחת את השלטון בכוח.

לראשונה: המורדים באור שלילי

מה מהטענות האלה היא הנכונה? אין לנו באמת דרך לדעת, אבל הסרטון הזה שעלה השבוע לרשת מציג אולי בפעם הראשונה את המורדים באור שלילי. המילים "מבחיל" ו-"מזעזע" הופיעו שוב ושוב השבוע בכותרות אתרי האינטרנט לאחר שצבא המורדים העלה סרטון ובו נראים ילדים קטנים בגילאי 6-9 מנופפים ברובי קלצ'ניקוב ומודיעים על הקמת גדוד הילדים "אל-רחמן".

התמונות האלה הועלו ככל הנראה במטרה לעורר אמפתיה או אולי לרומם את רוח הקרב בקרב לוחמי המורדים, אך ספק אם הן מעבירות לעולם את המסר הרצוי מבחינתם של מתנגדי אסד האמיתיים, אלה שכל רצונם הוא לחיות חיים חופשיים במדינה דמוקרטית.

הדיון שמתחיל בימים אלה בתקשורת העולמית סביב זהותה של הישות הזו, שברוב המקרים פשוט מכונה "המורדים", יהיה קריטי לעתידה של סוריה.