מורסי לצבא: אור ירוק למעצר מפגינים

היבט נוסף לחשש של נשיא מצרים מהמשך התלקחות המהומות במדינה: לשכת הנשיאות פרסמה צו מיוחד המותיר לצבא לבצע מעצרים של מפגינים פורעי חוק בבירה קהיר - בשיתוף עם המשטרה. בינתיים, מתוכננות הפגנות נוספות בעד מורסי ונגדו

המפגינים בקהיר לא מקבלים את הרפורמות (רויטרס)

הסבלנות של מורסי להפגנות המחאה נגד הצו הנשיאותי והחוקה הגיעה לקצה: נשיא מצרים העניק לצבא סמכויות לבצע מעצרים מנהלתיים של מפגינים שיפרו את הסדר ברחובות קהיר - עד השלמת ההצבעה על החוקה ב-15 בדצמבר ופרסום תוצאותיה, כך מדווחים כלי תקשורת ערביים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ארמון הנשיאות פרסם היום צו מספר 107, המאפשר לכוחות הצבא שעדיין פרוסים בבירה קהיר לבצע את המעצרים, בשיתוף עם כוחות המשטרה המצריים. "הצו מעיד על המתיחות השוררת בממשל המצרי לקראת עריכת משאל העם בסוף השבוע", דיווחה רשת "אל-ערבייה". עד כה נמנעו כוחות הצבא מתגובה פעילה למפגינים, ועסקו רק במניעת ניסונות פריצה לארמון הנשיאות.

בהודעת הצבא ביום שבת האחרון נמסר כי אין בכוונת החיילים להשתמש בכוח נגד המפגינים - אך גם לא יישארו אדישים נוכח הניסיונות להפר את החוק. "לא נאפשר את הרעת המשבר. שני הצדדים צריכים לנהל דיאלוג", נמסר אז בהודעת הצבא.

הודעתו הדרמטית של מורסי שלשום, המבטלת את הצו המעניק לו סמכויות נרחבות על פני הרשויות המחוקקת והשופטת, לא מצליחה להרגיע את הרחוב המצרי ולפזר את ההמונים הממשיכים לפקוד את כיכר תחריר. גם היום קראו חוגים באופוזיציה ואנשי "האחים המוסלמים" לקיום הפגנות תמיכה והתנגדות לממשל.

אתמול בוצע ניסיון נוסף לפזר את המפגינים מהכיכר, כשמטוסי קרב של חיל האוויר המצרי חגו בגובה נמוך מעל ראשיהם בקהיר.