מדינות ערב יעבירו 100 מיליון דולר בחודש ל"פלסטין"

צעדי הענישה שנקטה ישראל בעקבות המהלך החד-צדדי באו"ם והמשבר המתמשך בכלכלת השטחים הביאו את חברות הליגה הערבית להתחייב לשלם סכומי עתק לתמיכה בממשלו של אבו-מאזן. אלא שלטענת האחרון, נדרש תקציב של לא פחות מ-240 מיליון דולרים מדי חודש כדי להתמודד עם המצב

אבו-מאזן. מקבל סיוע (רויטרס)

אחרי שהאו"ם אישר ברוב קולות את הבקשה לשדרוג המעמד למדינה משקיפה שאינה חברה, גרפה הערב הרשות ניצחון נוסף - הפעם גם בזירה הפיננסית: נציגי מדינות הליגה הערבית, שהתכנסו בדוחא, בירת קטאר, החליטו להעביר מדי חודש ל"מדינת פלסטין" סכום עתק בגובה 100 מיליון דולרים, כדי "להעניק לממשלו של אבו-מאזן "רשת ביטחון פיננסית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי שעה, טרם נקבע אופן התשלום המדויק - אך מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, אמר אחרי ההצרה כי "מנגנון העברת הכספים ייקבע באמצעות הסדר המדינות החברות בארגון באשר לגובה הסכום שתעביר כל אחת מהן לטובת הפלסטינים. הקצבתי לשם כך 15 ימים".

למרות המהלך, נראה כי גם הסיוע הנדיב של מדינות ערב לא יוכל לסייע לשיקומה המלא של הכלכלה הפלסטינית. ביום חמישי האחרון אמרו ראשי הרשות ברמאללה כי הם זקוקים לסכום של 240 מיליון דולרים מדי חודש, זאת - כדי להתמודד עם החלטת ישראל למנוע את העברת כספי המסים לפלסטינים.

תחזיות פסימיות אחרות באשר למצב הכלכלה הפלסטינית רווחות גם בקרן המטבע הבינלאומית, שם הזהירו בספטמבר האחרון כי המשבר שפוקד את השטחים רק ילך ויחמיר, אלא אם יושקע באזור מימון זר ובתנאי שישראל תקל על העברת הכספים שם.