האופוזיציה במצרים: "מורסי לא עושה מספיק"

נשיא מצרים אמנם הודיע שהוא מבטל את הצו שהעניק לו סמכויות נרחבות, אבל מקיים כמתוכנן את משאל העם על החוקה ב-15 לדצמבר. ראשי האופוזציה, שמפגינים כבר שבועיים מול ארמון הנשיאות, טוענים: "זה לא הגיוני שרק קבוצה אחת באוכלוסיה תחליט על החוקה"

המפגינים בקהיר לא מקבלים את הרפורמות (רויטרס)

נשיא מצרים מוחמד מורסי אמנם ביטל את הצו שמעניק לו סמכויות ממשל רבות, בעקבות גל המחאה האלימה ששטף את מצרים בשבועיים האחרונים, אבל לא חזר בו מהכוונה לערוך משאל עם על החוקה החדשה. אנשי האופוזיציה, שזו הייתה אחת מדרישותיהם המרכזיות, מפגינים במרכז קהיר מול ארמון הנשיאות ומבטיחים להמשיך במאבק. על פי דיווח של אל ג'זירה, מטוסי קרב של צבא מצרים חלפו הצהריים, בגובה נמוך מאוד, מעל ראשי המפגינים, אולי, כדי להבהיר את עמדתו של הנשיא, שלא יסכים להמשך המהומות סביב ארמון הנשיאות בקהיר  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תומכיו המוסלמים של מורסי טוענים שמשאל העם צריך להתקיים כמתוכנן ב-15 לדצמבר. על פי המפלגות המוסלמיות, אישור החוקה שחוברה בעיקר על ידי אנשי "האחים המוסלמים" ונציגי הסלאפים הקיצונים בפרלמנט תביא לסיומו של משטר הנשיא מובראק, שהודח לפני 22 חודשים.

 "זה לא הגיוני שרק קבוצה אחת באוכלוסיה תחליט על החוקה"

ראש חזית ההצלה המצרית ואחד מראשי האופוזיציה, אחמד אחמד, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי כוונתו של הנשיא מורסי לצאת לדרך עם הרפורמות ומשאל העם "מזעזע", ורק יעמיק את המשבר הפוליטי במדינה. "זה הופך את המצב לגרוע בהרבה", הזהיר. "אני לא יכול לדמיין שאחרי כל מה שעברנו אנחנו מגבשים חוקה שלא מייצגת את כל המצרים". במהלך היום ארגוני האופוזיציה צפויים לכנס מסיבת עיתונאים שתבשר על המשך צעדי המחאה.

הרמס פאוזי, צעיר בן 28 שמפגין מול הארמון הנשיאותי בקהיר כבר שבוע אמר: "חוקה ללא קונצנזוס לא יכולה להגיע למשאל עם, זה לא הגיוני שרק קבוצה אחת באוכלוסיה תחליט על החוקה".