סוריה: "המורדים עלולים להפעיל נשק כימי"

בהודעה מטעם הממשל בדמשק נאמר כי מתנגדיו של הנשיא הסורי בשאר אסד עלולים להסלים את הלחימה במדינה ולעשות שימוש בנשק בלתי-קונבנציונלי. זאת, לאחר שהשתלטו על מפעל לייצור כלור רעיל באזור העיר חלב

העולם חושש מצעד ייאוש של אסד, אך המשטר בדמשק מזהיר מפני תוכניות המורדים. סוריה אמרה הערב כי הכוחות הלוחמים נגד שלטון הנשיא בשאר אסד עלולים לעבור לשימוש בנשק כימי, לאחר שהשתלטו על מפעל לייצור כלור רעיל הממוקם מזרחית לעיר חלב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מההודעה של השלטונות בדמשק לא ברור האם מדובר במתקן לייצור נשק כימי בנפת א-ספירה. ממשלת סוריה ביקשה מפקחי האו"ם לצאת בדחיפות לאזור כדי לבדוק את המצב בשטח.

דיווח: "הצבא הסורי הטעין פצצות בגז עצבים"

בצל הדיווחים על תנועות חשודות במתקני הנשק הכימי של צבא סוריה, סייר אמש מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, במחנה פליטים במדינה וציין כי "הפעלת נשק כימי בסוריה תהיה בבחינת פשע מקומם". באן הצטרף לאזהרות של מנהיגים רבים בעולם מפני מעשה קיצוני של אסד, במקרה שיחוש "עם הגב אל הקיר".

דבריו הגיעו לאחר שהשבוע דיווחה רשת NBC האמריקנית, מפי גורמים רשמיים בארה"ב, כי הצבא הסורי החל להטעין פצצות שניתן להטיל מהאוויר בגז עצבים מסוג סארין. על פי הדיווח, הפצצות עדיין לא הוטענו על מטוסים והצבא ממתין לפקודה ישירה מהנשיא אסד. עם זאת, הדגיש אחד הגורמים כי אם יחליט הנשיא להטיל את הפצצות על אוכלוסייה אזרחית - "יש מעט מאוד שהעולם יכול לעשות כדי לעצור אותו".

השימוש הנרחב האחרון נגד אזרחים בגז הסארין נרשם בעירק בשנת 1998, אז השתמש סדאם חוסיין בנשק הקטלני נגד האוכלוסייה הכורדית במדינה. במתקפה אחת נהרגו 5,000 בני אדם.