סגנו של נשיא מצרים: "מורסי ידחה משאל העם על החוקה"

מחמוד מכי סיפר בריאיון לעיתון "אל-אהרם", כי מורסי עתיד לדחות את משאל העם שתוכנן להיערך בעוד חמישה ימים הנוגע לחוקה המצרית "אם האופוזיציה תסכים למהלך ללא תנאים". מוקדם יותר פרצו מפגינים למתחם ארמון הנשיאות וגרמו לפציעתם של מספר שומרים

"מורסי ידחה משאל העם על החוקה" (AP)

לאחר הפגנות הענק שנמשכו במהלך הלילה ופריצת המפגינים למתחם הנשיאות בקהיר, אמר סגנו של מורסי, מחמוד מכי, כי הנשיא המצרי מוכן לדחות את משאל העם שעניינו החוקה המצרית, העתיד להיערך בשבוע הבא - "אם האופוזיציה תקבל זאת ללא תנאים מוקדמים". דבריו פורסמו בעיתון "אל-אהרם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמירותיו של סגן הנשיא באים בניגוד לדברים שאמר מורסי מוקדם יותר השבוע, שהדגיש כי משאל העם על טיוטת החוקה לא יידחה. "עם זאת", אמר סגן הנשיא המצרי כי על המתנגדים למהלך להסכים לו בתנאיו של הנשיא. "הגורמים הפוליטיים שדורשים את עיכובו של משאל העם חייבים לספק ערבויות לכך שלא יתקבלו ערעורים נגד המהלך בבתי המשפט", ציין.

אמש הודיעו פלגי האופוזיציה במדינה, כי יקיימו דיון הנוגע לחוקה המצרית. עם זאת, הודיע מנהיג האופוזיציה המרכזי, מוחמד אל-ברדעי, כי לא ייקח בדיונים הללו וקרא למתנגדיו של הנשיא המצרי להמשיך ולהפגין.

קהיר: מפגינים פרצו למתחם הארמון; שומרים נפצעו

המהומות במצרים נראו אמש רחוקות מסיום, כשהמורדים יכולים לסמן לעצמם עוד ניצחון קטן. לאחר ימים של הפגנות מחוץ לארמון הנשיאות בקהיר, הצליחו היום רבים מהם לחדור אל המתחם, לאחר שחתכו את גדרות התיל במקום. כך דיווחה רשת "אל-ערביה"

כמה מאות מפגינים הצליחו לחמוק מכוחות המשטרה והצבא שהוצבו במקום ולהתקרב אל ארמונו של הנשיא השנוי במחלוקת, מוחמד מורסי. רבים הקיפו את הבניין, אחרים בחרו באקט סימלי - ונישקו את המאבטחים, השוטרים, ואנשי הצבא במקום.

אחרים טיפסו על הטנקים שהוצבו במקום בימים האחרונים ונופפו בדגלים. מאחורי המחסומים והגדרות שהוצבו במקום התקבצו היום כעשרת אלפים מפגינים. במקביל, נמשכו המהומות בכל רחבי המדינה.

מוקדם יותר במהלך השבוע האחרון שוחח נשיא ארצות הברית ברק אובמה עם הנשיא מורסי והביע את דאגתו מהרג האזרחים במהלך המהומות במדינה. אובמה התרעם על האלימות בין המפגינים במצרים למשטרה וקרא לצדדים לשוב ולהידבר ללא תנאים מוקדמים.

במהלך דבריו בירך אובמה את הנשיא מורסי על קיום משאל העם לקראת כינון החוקה במדינה. אובמה הבהיר כי ארצות הברית תמשיך לתמוך ולסייע לכל הפלגים המצריים במאמץ להשגת דמוקרטיה שתבטיח את זכויות הפרט של כלל האזרחים.