נשיא אפגניסטן: לבחון מחדש את יציאת ארה"ב

הנשיא אשראף גאני אמר בריאיון לרשת CBS כי "יש לבחון מחדש את מועד הסיום". עם סיום המשימה, הכוחות הבינלאומיים במדינה, בעיקר אמריקנים החלו לצאת. כעת נותרו במדינה כמה אלפי לוחמים שמשימתם לאמן את החיילים האפגנים

הכוחות האמריקנים באפגניסטן, ארכיון (רויטרס)

נשיא אפגניסטאן אשרף גאני אמר הלילה (שני) בראיון לרשת CBS האמריקנית כי צריך "לבחון מחדש" את לוח הזמנים של יציאת הכוחות האמריקנים מארצו בסוף שנת 2016. לדברי הנשיא "אם שני הצדדים, או במקרה זה שותפים רבים, עושים כמיטב יכולתם להשיג את מטרותיהם והדרך היא כנה ואמיתית, אז אין סיבה שלא תהיה מוכנות לבחון מחדש את מועד הסיום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גאני הוסיף והביע דאגה מפני כוחות ארגון המדינה האסלאמית, שהשתלט על חלקים מסוריה ולבנון, ומפני האיום האפשרי על מדינתו. "ניסיון העבר מלמד כי איומים משנים את צורתם", אמר.

במחלקת המדינה של הבית הלבן ובפנטגון האמריקני לא מיהרו להגיב לדברים. ביום חמישי קיבלה לידיה אפגניסטן את האחריות על כוחות הביטחון, המונים 350 אלף חיילים שיילחמו בכוחות הטאליבאן במדינה. הכוחות האמריקנים סיימו את משימתם באפגניסטן לאחר 13 שנים של מאבק בארגון הטרור.

כעת נותרו במדינה כ-13 אלף חיילים של כוחות זרים, בעיקר אמריקנים, והם אמורים להישאר שם עד שנתיים, כדי לאמן את החיילים האפגנים.

בשנת 2014 נהרגו 3,188 אזרחים אפגנים במאבק האלים בארגון הטאליבאן, כך עולה מדוח של האו"ם. זוהי השנה הקטלנית ביותר עבור אזרחים.