מזכ"ל האו"ם: "שימוש בנשק כימי בסוריה - פשע מקומם"

בביקור במחנה פליטים במדינה, אמר מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, כי כל הפעלה של הנשק הבלתי-קונבנציונלי מצד משטרו של הנשיא בשאר אסד, תהיה בבחינת "פעולה שיהיו לה הלשכות אדירות"

הקהילה הבינלאומית ממשיכה להביע את חששה מפני מהלך מסוכן מצידו של נשיא סוריה, בשאר אסד, ולפיו אם ירגיש שהוא "עם הגב לקיר" - ישתמש בנשק כימי נגד אוכלוסייה אזרחית. בביקור במחנה פליטים במדינה אמר מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, כי פעולה שכזו מצידו של המנהיג הסורי, תהיה בבחינת "פשע מקומם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לצעד שכזה עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת", אמר באן. עוד הוסיף, כי "בתקופה האחרונה נשמעו מספר התבטאויות הרומזות כי בכוונתו של אסד לעשות שימוש בנשק בלתי-קונבנציונלי שכזה - אך טרם קיבלנו לכך אישור רשמי".

דיווח: "סוריה הטעינה פצצות בגז עצבים"

מפת פיזור מתקני הנשק הכימי, סוריה (חדשות 2)

עליית מדרגה חמורה: הצבא הסורי החל להטעין פצצות שניתן להטיל מהאוויר בגז עצבים מסוג סארין - כך מדווחת השבוע רשת NBC מפי גורמים רשמיים בארה"ב.

על פי הפרסום, הפצצות עדיין לא הוטענו על מטוסים והצבא ממתין לפקודה ישירה מהנשיא אסד. עם זאת הדגיש אחד הגורמים כי אם יחליט הנשיא להטיל את הפצצות על אוכלוסייה אזרחית - "יש מעט מאוד שהעולם יכול לעשות כדי לעצור אותו". השימוש הנרחב האחרון נגד אזרחים בגז הסארין נרשם בעירק בשנת 1998, אז השתמש סדאם חוסיין בנשק הקטלני נגד האוכלוסייה הכורדית במדינה. במתקפה אחת נהרגו 5,000 בני אדם.

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון שבה והדגישה כי שימוש בנשק כימי ע"י אסד יהיה "חציית קו אדום". בדברים שנשאה אמש במטה נאט"ו בבריסל אמרה קלינטון כי הממשל הסורי נמצא על סף קריסה - דבר המגביר את החשש מפני "משטר שהולך ונעשה נואש". רשת NBC דיווחה הלילה כי בשבוע הבא צפויה קלינטון להכיר באופן רשמי בארגון הגג של האופוזיציה בסוריה. בריטניה, צרפת, טורקיה וכמה מדינות ערב כבר הכירו בארגון באופן רשמי כמייצגהּ הבלעדי של סוריה.