אובמה למורסי: "מודאג מהאלימות"

נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח עם נשיא מצרים מוחמד מורסי והביע את דאגתו בעקבות הרג האזרחים במהלך המהמומות האחרונות בקהיר. "האלימות בקרב שני הצדדים אינה מקובלת", הבהיר אובמה. במקביל הודיע מורסי כי לא ידחה את משאל העם בעניין החוקה החדשה

אובמה ומורסי (רויטרס)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שוחח עם נשיא מצרים מוחמד מורסי והביע את דאגתו בעקבות הרג האזרחים במהלך המהומות במדינה. אובמה התרעם על האלימות המתרחשת בין המפגינים במצרים למשטרה וקרא לצדדים לשוב ולהידבר ללא תנאים מוקדמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך דבריו בירך אובמה את הנשיא מורסי על קיום משאל העם לקראת כינון החוקה במדינה. אובמה הבהיר כי ארצות הברית תמשיך לתמוך ולסייע לכל הפלגים המצריים במאמץ להשגת דמוקרטיה שתבטיח את זכויות הפרט של כלל האזרחים.

דבריו של אובמה באו על רקע הצהרותיו של הנשיא מורסי כי משאל העם שתוכנן להיערך ב-15 בדצמבר, לגבי אופייה החדש של החוקה המצרית יתקיים במועדו. הצהרה זו התרחשה תוך פחות מיממה לאחר ששישה בני אדם נהרגו וכמעט 700 נפצעו במהומות שפרצו בין אלפי מפגינים מחוץ לארמון הנשיאות בקהיר.

הנשיא מורסי לכל המפלגות והארגונים הפוליטיים במצרים לחבור ביום שבת למה שכינה "דיאלוג לאומי" ולהידבר ביניהם לקראת ההצבעה על החוקה. "אני קורא לדיאלוג מלא ופורה עם כל ראשי המפלגות, עם צעירי המהפכה וגם עם אנשי מערכת המשפט. אני מזמין את כולם להיפגש ביום שבת הזה בארמון הנשיאות", אמר בנאומו.

מורסי התייחס לצו הנשיאותי שהוציא ב-22 בנובמבר ובו הוא נוטל לעצמו סמכויות נרחבות והדגיש כי "הצו אינו מונע מהרשות השופטת למלא את תפקידה או מאזרחים לערער נגד החלטות או חוקים". עם זאת הביע מורסי מוכנות לוותר על הסעיפים שעוררו את זעם המפגינים: "אם הצו הזה מדאיג מישהו, אינני מתעקש שיישאר בתוקף", אמר.

מטה האחים המוסלמים הוצת

אחת מתנועות האופוזיציה המרכזיות במצרים, ה-6 באפריל, דחתה את קריאתו של מורסי לקיים דיאלוג וקראה לעם המצרי לקיים במהלך היום הפגנת ענק נגד הנשיא תחת הכותרת "כרטיס אדום למורסי".

זמן קצר לאחר נאומו העלו מפגינים באש את מטה האחים המוסלמים בקהיר וכן משרד נוסף בפרבר בדרום העיר. מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים האשימה בדף הפייסבוק כי "בריונים תקפו במעשה טרוריסטי את מטה המפלגה".