מורסי: "קורא לאופוזיציה לפתוח בדיאלוג"

נשיא מצרים מוחמד מורסי סירב הלילה לדחות את מועד משאל העם על החוקה וקרא לארגוני האופוזיציה בארצו לקיים בשבת דיאלוג לאומי. מורסי אף הדגיש: "אם הצו הנשיאותי מדאיג מישהו, אינני מתעקש שיישאר בתוקף". ארגון אופוזיציה מרכזי במדינה דחה את הקריאה לדיאלוג ומטה האחים המוסלמים בקהיר הועלה הלילה באש

סירב לדחות את משאל העם. הנשיא מורסי (חדשות 2)

המהומות במצרים: הנשיא מוחמד מורסי אמר בנאום ששודר אמר בטלוויזיה בארצו כי משאל העם השנוי במחלוקת על החוקה החדשה יתקיים במועד המתוכנן - 15 בדצמבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פחות מיממה לאחר ששישה בני אדם נהרגו וכמעט 700 נפצעו במהומות שפרצו בין אלפי מפגינים מחוץ לארמון הנשיאות בקהיר קרא הנשיא מורסי לכל המפלגות והארגונים הפוליטיים במצרים לחבור ביום שבת למה שכינה "דיאלוג לאומי". "אני קורא לדיאלוג מלא ופורה עם כל ראשי המפלגות, עם צעירי המהפכה וגם עם אנשי מערכת המשפט. אני מזמין את כולם להיפגש ביום שבת הזה בארמון הנשיאות", אמר בנאומו.

מורסי התייחס לצו הנשיאותי שהוציא ב-22 בנובמבר ובו הוא נוטל לעצמו סמכויות נרחבות והדגיש כי "הצו אינו מונע מהרשות השופטת למלא את תפקידה או מאזרחים לערער נגד החלטות או חוקים". עם זאת הביע מורסי מוכנות לוותר על הסעיפים שעוררו את זעם המפגינים: "אם הצו הזה מדאיג מישהו, אינני מתעקש שיישאר בתוקף", אמר.

מטה האחים המוסלמים הוצת

אחת מתנועות האופוזיציה המרכזיות במצרים, ה-6 באפריל, דחתה את קריאתו של מורסי לקיים דיאלוג וקראה לעם המצרי לקיים במהלך היום הפגנת ענק נגד הנשיא תחת הכותרת "כרטיס אדום למורסי".

זמן קצר לאחר נאומו העלו מפגינים באש את מטה האחים המוסלמים בקהיר וכן משרד נוסף בפרבר בדרום העיר. מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים האשימה בדף הפייסבוק כי "בריונים תקפו במעשה טרוריסטי את מטה המפלגה".

נשיא ארה"ב ברק אובמה טלפן הלילה למורסי והביע בפניו "דאגה עמוקה" ממות המפגינים במצרים. "הנשיא הדגיש כי על כל הצדדים להבהיר לתומכיהם כי אלימות איננה מקובלת. הוא קידם בברכה את קריאתו של מורסי לדיאלוג אך הדגיש שזה צריך להתקיים ללא תנאים מוקדמים", נמסר מהבית הלבן.