כך יעשה לסורים שערקו מהצבא

תיעוד נוסף של הפשעים החמורים שמבצעים כוחותיו של אסד: סרטון שהופץ ברשת מתעד התעללות קשה בשני חיילים המשרתים בעיר חלב, ואשר תכננו לערוק לשורות המורדים. החיילים במדים משעינים עליהם את רגליהם ומכים אותם. הסרטון מעורר זעזוע ברשת

מתוך הסרטון הקשה לצפייה (AP)

כך ייעשה לחפץ לערוק לשורות המורדים: סרטון וידאו קשה המופץ בשעות האחרונות ברשת מתעד מסכת התעללות משפילה של שני חיילים סורים שתכננו לערוק משירות סדיר. הסרטון הופץ במספר גרסאות באתרי שיתוף הווידאו וזוכה כבר למאות צפיות - ובצדן גינויים חריפים מצד הגולשים הצופים בו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסרטון נטען כי מדובר בשני חיילים מגדוד 559 של הצבא הסורי, המוצבת בימים אלה בעיר חלב. השניים, לבושים בבגדים אזרחיים ותשושים מאוד, סובלים מדימום וחיילים במדים של צבאו של אסד דורכים עליהם ומשפילים אותם. במהלך הסרטון נראים החיילים משעינים גם את רגליהם על גבם של העורקים.

"זהו תיעוד של הפשעים שמבצע הצבא של אסד", כתב הגולש שהעלה את הסרטון לרשת והוסיף כי קטעים נוספים, קשים עוד יותר לצפייה לא הועלו במסגרת התיעוד הזה. התגובות הקשות לפרסום הסרטון באתרים השונים לא אחרו לבוא. "יש לעצור את אנשי השביחה האלה, שפניהם גלויות. הם יודעים שבשאר ייפול". מדובר רק בסרטון אחד מתוך מאות סרטונים המופצים מדי יום ברשת, ואשר מתעדים את הפשעים הקשים של חייליו של אסד.

התיעוד מהעיר חלב:

בינתיים, גובר החשש במערב מפני החלטה אפשרית של הנשיא אסד לעשות שימוש במאגרי הנשק הכימי שברשותו. רשת NBC האמריקנית דיווחה הלילה כי הצבא הסורי החל להטעין פצצות שניתן להטיל מהאוויר בגז עצבים מסוג סארין.

על פי הדיווח, הפצצות עדיין לא הוטענו על מטוסים והצבא ממתין לפקודה ישירה מהנשיא אסד. עם זאת הדגיש אחד הגורמים כי אם יחליט הנשיא להטיל את הפצצות על אוכלוסייה אזרחית - "יש מעט מאוד שהעולם יכול לעשות כדי לעצור אותו". השימוש הנרחב האחרון נגד אזרחים בגז הסארין נרשם בעירק בשנת 1998, אז השתמש סדאם חוסיין בנשק הקטלני נגד האוכלוסייה הכורדית במדינה. במתקפה אחת נהרגו 5,000 בני אדם.

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון שבה והדגישה כי שימוש בנשק כימי ע"י אסד יהיה "חציית קו אדום". בדברים שנשאה אמש במטה נאט"ו בבריסל אמרה קלינטון כי הממשל הסורי נמצא על סף קריסה - דבר המגביר את החשש מפני "משטר שהולך ונעשה נואש". רשת NBC דיווחה הלילה כי בשבוע הבא צפויה קלינטון להכיר באופן רשמי בארגון הגג של האופוזיציה בסוריה. בריטניה, צרפת, טורקיה וכמה מדינות ערב כבר הכירו בארגון באופן רשמי כמייצגהּ הבלעדי של סוריה.