דיווח: "סוריה הטעינה פצצות בגז עצבים"

רשת NBC מדווחת הלילה מפי גורמים רשמיים בארה"ב כי צבא אסד החל להטעין פצצות אוויריות בגז עצבים מסוג סארין. עוד נמסר כי הפצצות טרם הוטענו על מטוסים וכי הצבא ממתין לפקודת אסד. גורם אמריקני הדגיש: "אם אסד יחליט להשתמש בנשק - יש מעט מאוד שהעולם יוכל לעשות בנידון"

סוריה הטעינה פצצות בגז עצבים (AP)

עליית מדרגה חמורה: הצבא הסורי החל להטעין פצצות שניתן להטיל מהאוויר בגז עצבים מסוג סארין - כך מדווחת הלילה רשת NBC מפי גורמים רשמיים בארה"ב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח הפצצות עדיין לא הוטענו על מטוסים והצבא ממתין לפקודה ישירה מהנשיא אסד. עם זאת הדגיש אחד הגורמים כי אם יחליט הנשיא להטיל את הפצצות על אוכלוסייה אזרחית - "יש מעט מאוד שהעולם יכול לעשות כדי לעצור אותו". השימוש הנרחב האחרון נגד אזרחים בגז הסארין נרשם בעירק בשנת 1998, אז השתמש סדאם חוסיין בנשק הקטלני נגד האוכלוסייה הכורדית במדינה. במתקפה אחת נהרגו 5,000 בני אדם.

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון שבה והדגישה כי שימוש בנשק כימי ע"י אסד יהיה "חציית קו אדום". בדברים שנשאה אמש במטה נאט"ו בבריסל אמרה קלינטון כי הממשל הסורי נמצא על סף קריסה - דבר המגביר את החשש מפני "משטר שהולך ונעשה נואש". רשת NBC דיווחה הלילה כי בשבוע הבא צפויה קלינטון להכיר באופן רשמי בארגון הגג של האופוזיציה בסוריה. בריטניה, צרפת, טורקיה וכמה מדינות ערב כבר הכירו בארגון באופן רשמי כמייצגהּ הבלעדי של סוריה.

לחימה סמוך למתקן נשק כימי

אתמול דווח כי צבא סוריה החל בהפגזת יחידות המורדים בנמצאות באזור הרגיש ביותר במדינה - סמוך למתקן המאכלס בתוכו מצבורי נשק כימי הממוקם בנפת א-ספירה שבצפון-מערב המדינה.

זוהי הפעם הראשונה שבה מתרחשים קרבות בין משטרו של הנשיא אסד לבין כוחות המורדים, המתרחשים סמוך למקום שבו מאכלס הצבא הסורי את מרב הנשק הכימי שברשותו. עוד נמסר, כי חייליו של נשיא המדינה הפגיזו היום את תחנת הכוח באזור א-ספירה.

על פי הדיווחים, קשור המתקן הביטחוני הרגיש לטילי סקאד שבהם נעשו ניסויים בזמן האחרון. חרף הפרסומים בדבר הלחימה באזור הרגיש - לא ניתן לומר האם נשקפת סכנה למצבורי הנשק הכימי.