דיווח: ישראל עשויה להשתתף בתקיפת סוריה, אם תשתמש בנשק כימי

ה"טיימס" הלונדוני מדווח כי במקרה בו שלטון אסד יעשה שימוש בנשק הכימי שברשותו נגד כוחות המורדים ההולכים ומשתלטים בהדרגה על שטחים נרחבים בסוריה, תצא לדרכה מתקפה צבאית רב-לאומית, בה תיקח חלק גם ישראל

מתקני הנשק יותקפו? הנשיא אסד (רויטרס)

ישראל תתקוף את משטר אסד בסוריה? ה"טיימס" הלונדוני מדווח כי במקרה שבו משטר אסד יעשה שימוש בנשק כימי נגד כוחות המורדים במדינה, כוחות מטעם ארה"ב, ירדן, טורקיה, בריטניה וישראל יפתחו במתקפה בסוריה - כך פורסם הבוקר בעיתון "מעריב".

 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, ארה"ב ובריטניה כבר מוכנות עם התוכנית הצבאית למתקפה בסוריה, שצפויה לכלול פעולה קרקעית בהשתתפות של 75 אלף חיילי קומנדו שישתלטו על מתקני הנשק הכימי במדינה. התוכנית גובשה בחודשים האחרונים ויכולה לצאת לדרך בכל רגע, כך לדברי גורם אמריקני בכיר.

התוכנית שבמסגרתה תיתכן מתקפה צבאית על סוריה תיעשה במסגרת של "קואליציה רב לאומית", שישראל תהווה חלק ממנה. במאי האחרון התקיים בירדן תרגיל בהשתתפות 19 מדינות כולל ארה"ב שדימה תסריטים של מלחמה בנשק כימי, בהשתתפות של 12 אלף חיילים.

האפשרות שמועצת הביטחון תאשר תקיפה בסוריה אמנם קלושה בשל התנגדותן הצפויה של רוסיה וסין, אולם ארה"ב מתכננת להאשים את משטר אסד בהפרה של החוק ההומינטרי הבינלאומי כבסיס חוקי לפעולה צבאית אפשרית, בגיבוי הקואליציה הרב-לאומית שהיא מקימה, כאמור, בשיתוף ישראל.

"ארה"ב מוכנה לתקוף את מתקני הנשק הכימי בסוריה"

בסוריה קיימים כמה אתרים של נשק כימי הסמוכים לדמשק, חלב וחומס. על פי דיווחים שונים, מומחים מטעמו של אסד כבר החלו לחבר את תרכובת גז מסוג סארין ולמלא בו פגזים של הצבא הסורי, שככל הנראה החל בתהליך של העברת הנשק משלושה אתרים במדינה.

אמש הזהיר נשיא ארה"ב ברק אובמה את נשיא סוריה אסד מפני שימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים בארצו נגד המורדים. "אני רוצה להבהיר שהעולם צופה באסד. שימוש בנשק כימי יהיה לחלוטין לא מקובל, וזו תהיה טעות טראגית של המשטר הסורי להשתמש בו. אם הוא יעשה כן, יהיו לכך השלכות ורק אסד יהיה אחראי", אמר הנשיא. ה"טיימס" הוסיף ודיווח הלילה כי ארה"ב מוכנה לתקוף את מתקני הנשק הכימי בסוריה "בתוך ימים".

פרשננו לענייני ערבים אהוד יערי מוסיף כי הנשיא הסורי אסד קרוב לאבד שליטה על המדינה המדממת וכי המורדים מעריכים כי זה ייקח לא יותר מחודש-חודשיים. המצב של אסד הורע בתקופה האחרונה, וזו כנראה הסיבה שלפיה הוא שוקל להשתמש בנשק כימי, כפי שעשה סדאם חוסיין נגד הכורדים בשנות ה-80. גם אם אסד היה רוצה לשקול פרישה או עזיבה, הוא איננו יכול לעשות זאת משום שבכך הוא יפקיר את הכוחות הנאמנים לו. הם ימנעו מהנשיא לנטוש ברגע הזה ובכך הוא הופך למעין "בן ערובה". הסורים עומדים בינתיים באמירתם מאז אמש כי אין בכוונתם להפעיל נשק כימי, לפחות בינתיים.