באן: "סוריה מפרה את הפסקת האש"

בדוח שהוגש למועצת הביטחון של האו"ם טוען מזכ"ל האו"ם באן קי מון כי סוריה מפרה את הסכם הפסקת האש עם ישראל שנחתם לאחר מלחמת יום כיפור. באן קורא לסוריה להפסיק להעביר חיילים וציוד צבאי סמוך לגבול קורא לשני הצדדים להפסיק את האש. מאז פרוץ מלחמה האזרחים בסוריה אירעו 4 תקריות ירי בגולן, לראשונה מאז 1974

הירי בגבול סוריה, בחודש שעבר (AP)

מזכ"ל האו"ם באן קי מון מאשים את ממשלת סוריה בהפרת הסכמי הפסקת האש עם ישראל שנחתמו בסיום מלחמת יום כיפור, ב-1974. באן קורא לשני הצדדים להפסיק את האש בגבול המשותף בגולן וקורא לסוריה להפסיק להציע חיילים וציוד צבאי סמוך לגבול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקריאה של באן מגיעה לאחר שבחודש שעבר נורו מספר פעמים פגזים וקליעים סורים אל עבר ישראל, שלא גרמו לנפגעים אך גרמו בהזדמנות אחת לנזק לג'יפ צבאי שסייר סמוך לגבול. בתגובה, ישראל ירתה פעמיים לעבר מקורות הירי בסוריה.

הסכם הפסקת האש כלל את הקמתו של אזור חיץ בין שני הצבאות, ובישראל מעריכים כי המורדים בשלטון אסד בסוריה משתמשים באזור החיץ הזה על מנת לתקוף את צבא אסד, שכן לפי ההסכם אסור להכניס כוחות צבא אליו.

חשש שהאירועים יסלימו לכדי עימות גדול

בדוח שהוגש את מועצת הביטחון של האו"ם בקשר למצב בגבול בגולן, באן אמר כי יש סיכוי שהאירועים בגולן יסלימו לכדי עימות גדול יותר בין סוריה וישראל, הסלמה שתסכן את השקט המוחלט ששורר בגבול ישראל סוריה מאז 1974.

בנוסף, מועצת הביטחון של האו"ם האריכה בשישה חודשים את משך השהייה של הכוח הרב לאומי ששוהה בגולן ומפריד בין צה"ל לצבא סוריה. הכוח, שמונה למעלה מ-1,000 משקיפים, מוצב בגבול כחלק מהסכם הפסקת האש.