הטורקים לא רק נגדנו: "עמק הזאבים" - גרסת סוריה

ה"קלגסים" של צה"ל הוחלפו בקלגסים סורים, תקיפות צה"ל הוחלפו בתמונות של אש חיל האוויר הסורי על כפרים בסמוך לגבול עם טורקיה. סדרת הדרמה הטורקית "עמק הזאבים" הקדישה את אחד מפרקיה האחרונים למשבר בסוריה, כשגיבור הסדרה חוצה את הגבול ומסייע למורדים. מה קרה כשהסורים היו צריכים לדבב את הסדרה?

מתוך הפגישה עם מפקד המורדים (חדשות 2)

אמור לי מיהם אויביך, ואומר לך מהן תכניותיך: כמעט שנתיים אחרי הפקתו של שובר הקופות הטורקי "עמק הזאבים - פלסטין", שגולל את סיפור הנקמה של "ג'יימס בונד הטורקי" באחראים למותם של הפעילים הטורקים על סיפון ה"מרמרה", מפנה הטלוויזיה הטורקית את החיצים נגד "האויבת התורנית" - סוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סדרת הדרמה המצליחה "עמק הזאבים", המשודרת בשנים האחרונות בטלוויזיה הטורקית, הקדישה את אחד הפרקים האחרונים שלה למלחמת האזרחים בסוריה - תוך שהיא נוקטת עמדה מובהקת נגד המשטר הסורי. זאת, באמצעות שליחתו של גיבור הסדרה לסייע במאבקו של "צבא סוריה החופשית", ארגון המורדים הסורים המוביל את המאבק המזוין בצבאו של אסד.

כוכב הסדרה, מוראד עלמדאר, יצא בפרק המדובר יחד עם שני עוזריו לאחד ממעברי הגבול של טורקיה וסוריה, עליהם השתלטו המורדים. בנקודת הביקורת מונפים דגלי "צבא סוריה החופשית", ואחד מהמורדים ניגש לעלמדאר ומברך אותו על הגעתו. בהמשך, עושים שלושת הטורקים את הדרך הארוכה בכבישי העפר בתוך שטחי סוריה - ובדרך חולפים על פניהם של פליטים סורים שעושים את הדרך ההפוכה, בניסיון לחצות את הגבול לטורקיה.

צפו בקטע מ"עמק הזאבים" בסוריה:

על רקע מוסיקה דרמטית, ניכרת דאגתו של עלמדאר מהמצב המתחולל בסוריה. הוא עוצר את רכבו לקולות הירי והדי הפיצוצים - ומתבונן בחילופי האש בין המורדים לכוחות הצבא של אסד. במהלך הסצנה מתוארת גם תקיפה של חיל האוויר הסורי על עיירה קטנה באזור הגבול. לאחר מכן פוגש עלמדאר את אחד ממפקדי המורדים ודן עמו בסיוע טורקי - בנשק ובכסף - לפעילות נגד המשטר הסורי.

הפגישה עם מפקד כוחות המורדים הסורים:

ההשוואה בסדרה בין חייליו של אסד לחיילי צה"ל ממבצע "עופרת יצוקה" ובהמשך ממבצע ה"מרמרה" כמעט מתבקשת. לפני שלוש שנים הוצגו חיילי וקציני צה"ל בסדרה - שהפכה גם לסרט שובר קופות בטורקיה - כקלגסים רוצחי ילדים, תינוקות ונשים. בפרק ששודר בימים האחרונים בטורקיה, גם חיילי הצבא הסורי מתוארים כך. באחת הסצנות תועדה חטיפתו של תושב אחד הכפרים הסמוכים לגבול, יחד עם ילדיו הקטנים - ובהמשך הם מוצאים להורג.

ואולם, מאחורי הקלעים מתחוללת דרמה בפני עצמה. בשל הפופולאריות לה זכתה הסדרה "עמק הזאבים", הוחלט בשנים האחרונות לדבב אותה לשפה הערבית. הידוק היחסים בין טורקיה לסוריה בתקופה שלפני פרוץ המחאה בדמשק הביא לכך שזכויות הדיבוב לסדרה הטורקית המצליחה הוענקו לאולפן הקלטות בסוריה. אלא שבסוף השבוע, בעקבות שידור הפרק מעורר המחלוקת, הקולות מדמשק נשמעו אחרת. "דיבוב הסדרה הטורקית באולפנים בסוריה ייפסק", סיפרה אילהאם, אחת המדובבות הסוריות של הסדרה. "הוחלט לעשות זאת לא רק בגלל שהמשטר הסורי אוסר עלינו, כי אם גם בשל מחלוקות שפרצו בין המדובבים בדבר התמיכה במסרים שלה. יש המתנגדים להם ויש התומכים בהם".

לאור הצלחת הסדרה, הוחלט בשנת 2010 להפוך אותה לסרט. בינואר 2011 כבש את אירופה הסרט "עמק הזאבים - פלסטין", אחד הסרטים היקרים שהופקו אי פעם על אדמת טורקיה. הוא החל באירועי משט ה"מרמרה", צייר את חיילי צה"ל כרוצחים צמאי דם שטווחים ללא הבחנה בנוסעי האניה ונמשך במסע הנקם של גיבור הסרט באחראים להרג אנשי המשט.