מצרים: החוקה תוצג למשאל עם ב-15 לחודש

ברקע המחאות מצד מתנגדיו של מורסי, נאם הערב נשיא מצרים לאחר שקיבל לידיו את הטיוטה הסופית של חוקת המדינה המתוקנת והכריז כי היא תובא למשאל עם ב-15 בדצמבר. במהומות הנמשכות בין תומכיו של מורסי למתנגדיו נהרג היום אדם אחד ונפצעו עשרות

ההפגנות בקהיר, היום (רויטרס)

צעד נוסף בדרך לביסוס משטר "האחים המוסלמים" במצרים: נשיא מצרים מוחמד מורסי הכריז הערב על קיומו של משאל עם במדינה, שייערך ב-15 בדצמבר, על מנת לאשר את גיבוש החוקה החדשה. זאת, בנאום ארוך שזכה לשבחים רבים. "זה יהיה יום חדש לעם המצרי, כך נשלים את המהפכה", אמר מורסי בנאום.

ברקע נאומו, נמשכו גם היום ההפגנות והעימותים בין תומכיו של מורסי לבין מתנגדיו בקהיר. אלפי בני אדם, הפוקדים בימים האחרונים את הכיכר בקריאות בלתי פוסקות להפלת הנשיא מורסי בטענה כי נכשל בתקופת הניסיון שלו לאשר את החוקה, חידשו מאז שעות הבוקר את ההפגנות נגד הנשיא המכהן. במקביל, בשעות אחר הצהריים המוקדמות החלו לזרום לאזור גם אלפים מתומכיו של מורסי, אנשי "האחים המוסלמים". כלי תקשורת במצרים דיווחו כי בעימותים שהתפתחו בין הצדדים נהרג לפחות אדם אחד ועשרות נפצעו. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו בשידור חי את ההתרחשויות מכיכר תחריר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בימים האחרונים נרשמו מספר עימותים אלימים בין שני הצדדים, וכן בין המפגינים נגד מורסי לבין כוחות הביטחון. לפחות שלושה בני אדם נהרגו בשבוע החולף, עשרות נפצעו ונעצרו.

עיקר הביקורת נובעת מהחשש שמורסי, שלא מזמן ציין 100 ימים בשלטון, יבקש להפוך את מצרים, באמצעות החוקה חדשה, לדיקטטורה דתית באופן הדרגתי וכי הוא מתחיל לממש את תכניותיו. אלא שתומכיו טוענים כי מטרת הצווים שפרסם היא "למנוע רעשי רקע" בניסיונות להשלים את גיבוש החוקה החדשה במצרים, עם התערבות מינימלית מצד הרשויות.

פרשנים בכירים בעולם הערבי סבורים כי המראות מהימים האחרונים במצרים מהווים הוכחה ניצחת לטענה לפיה המהפכה במצרים, שהחלה בפברואר בשנה שעברה, למעשה עדיין לא הושלמה. היה זה רק עניין של זמן עד שהקולות האחרים, שאינם בהכרח מקרב "האחים המוסלמים", ואפילו גם אלו מקרב "האחים", ייצאו לרחוב ויקראו תיגר על הדרך בה בחר מורסי. בלי שריעה (הלכה מוסלמית) שמתערבת בחוקה, בלי מאבק אלים בישראל ועם תלות נמשכת בארצות הברית - גוברת הביקורת מצד הגורמים הקיצוניים יותר שרואים בנשיא מצרים כעת כ"מובארק החדש".