דם ואבל: העולם השיעי מציין את העשורה

בעיראק, באירן ובלבנון מציינים מיליוני מאמינים שיעים את יום מותו של האימאם חוסיין, נכדו של הנביא מוחמד, בקרב שמסמל את פיצול האיסלאם לסונים ושיעים. במהלך העצרות, המאמינים לבושים לבן, בוכים ומכים את עצמם עד זוב דם

ברחבי העולם המוסלמי מציינים היום את המועד החשוב ביותר למאמינים השיעים - חג העשורה. על פי האמונה, זהו יום מותו של אחת הדמויות המרכזיות ביותר בזרם השיעי - האימאם חוסיין, נכדו של הנביא מוחמד שעל פי המסורת השיעית מת במהלך קרב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאות אלפי מאמינים שיעים שעולים השנה לקבר הזהב של האימאם חוסיין בעיראק, נתקלים במקדש שונה לחלוטין מזה שלו התרגלו במהלך העשורים האחרונים. תחת משטרו של סדאם חוסיין, מרכזי האמונה השיעים ובמיוחד קברו של האימאם הוזנחו לחלוטין, ולאחרונה הם שופצו. "הכל נצבע זהב, גם בנו כיפות שמגננות עלינו מהשמש המטרידה של העיר כרבלא המדברית", אמר כתב סוכנות AP, שמלווה את המאמינים במקום.

מכים עצמם עד זוב דם

מליל אמש, מתרכזים בעיר אלפי מאמינים שמבצעים את אחת מעצרות האבל, במהלכן הם לובשים לבן כהבעת נכונות למות למען האמונה, מלקים את עצמם עד זוב דם ופורצים בבכי על מותו של האימאם חוסיין. מאמינים נוספים משחזרים את הקרב בכרבלא בו נהרג האימאם במאה השביעית לספירה. על פי האמונה השיעית הקרב בכרבלא, דרומית לבגדד, הוא הרגע בו האיסלאם נחצה לשני זרמים נפרדים ויריבים - סונים ושיעים.

השיעים מאמינים כי אביו של חוסיין - האימאם עלי, היה היורש של מוחמד ושהתפקיד נלקח ממנו במסע הרג שביצעו הסונים. האימאם חוסיין הוביל את המרד נגד הסונים מדמשק, שריסק את צבא המאמינים הקטן של האימאם לאחר הקרב בכרבלא.

המאמינים השיעים עורכים היום את הצעדות בכלי רחבי העולם השיעי - בכרבלא, בבגדד, בצפון עיראק, באירן ובלבנון.