הפגנות סוערות במצרים נגד מורסי: "להפיל את המשטר"

מאז שעות הבוקר מפגינים אלפי בני אדם במחאה על החלטותיו האחרונות של הנשיא מורסי, בכיכר תחריר שבקהיר התפתחו מהומות ובאלכסנדריה הוצת משרדו של מורסי. ההפגנות האלה באות בתגובה להודעתו אמש על שורת צעדים חוקתיים, ובראשם הקביעה שלא ניתן לערער מעתה על החלטותיו

מחאות, הפגנות והתפרעויות נגד "פרעה החדש": בפעם הראשונה מאז ההפיכה במצרים ומאז נבחר לנשיא המדינה מטעם האחים המוסלמים, מתקיימות הפגנות נגד מוחמד מורסי על רקע צווים נשיאותיים שהוציאו ומאפשרים לו סמכויות נרחבות. במהלך המהומות, התלוננו המפגינים כי המשטרה המצרית השתמשה נגדם בגז מדמיע - כדי לפזרם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אלפי בני אדם שבו היום לכיכר תחריר להפגנה נגד ריכוז הסמכויות של הנשיא הטרי. המפגינים קראו להפיל את שלטונו של מורסי ולהביא לדמוקרטיה אמיתית במצרים. בעיר אלכסנדריה התקיימה הפגנה מול משרדי מפלגת "האחים המוסלמים" שבמסגרתה יידו המפגינים אבנים ואף הציתו את משרדו של מורסי. מנגד, בחלק מהמקומות התקיימו הפגנות תמיכה בנשיא, דבר שיצא התנגשויות אלימות בין המפגינים משני הצדדים.

מוחמד אל-בראדעי, ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לשעבר ומי ששאף להתמודד על משרת הנשיא לאחר הפלת מובארק, תקף בחריפות את צעדיו של מורסי. "להחלטות אלה יהיו השלכות חמורות", הזהיר ואף כינה את הנשיא "פרעה החדש" של מצרים.

המהומות - על רקע צעדי הרחבת הסמכויות

ההפגנות והמהומות במדינה הערבית הגדולה מתחוללות בימים האחרונים על רקע שורה של צווים שהוציא מורסי, המרחיבות את סמכויותיו באופן ניכר ולמעשה, מותירות את השלטון המצרי "ריכוזי" ולא דמוקרטי וחופשי, כפי שדרשו מיליוני המפגינים שהפילו את שלטונו של מובארק.

אחת ההחלטות השנויות במחלוקת שקיבל מורסי מגנה על הוועדה שאחראית על גיבוש חוקת מצרים החדשה. יש הטוענים כי מדובר בהליך חשוב שנועד להבטיח את המעבר של מצרים מדיקטטורה לדמוקרטיה, אולם מספר חברים בוועדה הודיעו על פרישתם בטענה שהנשיא ומקורביו מנסים לנסח חוקה בעלת אופי איסלאמי.

בנוסף, הודיע אתמול הנשיא המצרי על הדחתו של התובע הכללי במדינה עבד אל מג'יד מחמוד, לאחר 10 שנים בתפקיד. עם הפיטורים הורה מורסי לפתוח במשפט חוזר לשוטרים שהואשמו בהרג מפגינים בטענה כי התובע כשל בטיפול בתיקים אלו.