חמאס: "רגע השחרור של האסירים מתקרב"

דובר הזרוע הצבאית של הארגון התייחס לאפשרות של חילופי שבויים עם ישראל והדגיש כי חמאס "עושה לילות כימים למען שחרורם". הדובר הביע תקווה, לרגל יום האסיר הפלסטיני, כי אנשי חמאס הכלואים בישראל ישוחררו בקרוב. 12 מתפרעים נפצעו מאש צה"ל ומאמצעים לפיזור הפגנות

בדרך לעסקת שחרור אסירים? בגדה המערבית ובעזה מציינים היום (שישי) הפלסטינים את יום האסיר, בשורה של הפגנות הזדהות עם האסירים הביטחוניים הפלסטינים שכלואים בישראל. דובר הזרוע הצבאית של הארגון העביר מסר קצר לאסירים ואמר כי "אנו עושים לילות כימים לשחרורכם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנאום קצר לרגל יום האסיר הודיע הדובר, אבו עוביידה, כי בקרוב צפוי מסר מחמאס בעניין ואמר, בהתייחסות לאפשרות של עסקת חילופי שבויים עתידית עם ישראל כי "היו בטוחים רגע השחרור מתקרב".

"על האויב להבין שסוגיית האסירים היא הסוגייה שלנו בראש ובראשונה. אין שנייה לסוגייה זו, פרט לפעילות למען ארצנו, למען ירושלים ולמען ההגנה על עמנו. מי שניסה להביס אתכם, נביס אותו בעזרת אללה", הוסיף.  עוד לפני העצרת נמסר כי הדובר יתייחס לעניינם של חללי צהל שנפלו בקרבות ב"צוק איתן" וטרם הובאו לקבורה מלאה בישראל: סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול.

במהלך ההפגנות היום נפצעו מספר פלסטינים: מצה"ל נמסר כי 10 פלסטינים שניסו לתקוף את כוחות צה"ל ומג"ב באבנים זיקוקים נפצעו. מצבם של אחד מהם קשה והתשעה האחרים נפצעו קל מירי כדורי גומי ומאמצעים נוספים לפיזור הפגנות, כגון גז מדמיע. ברצועת עזה נפצעו שני פלסטינים שהתקרבו לגדר, ומצבם קל לפי צה"ל. סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה על 5 נפגעים לפחות מאש ומגז בגדה וברצועה.

אורון שאול והדר גולדין ז"ל

אבו מאזן: הסכם יכלול את שחרור כל האסירים

גם חנאן עשראווי, בכירת אש"ף, קראה היום לישראל "לסיים את כיבוש העם הפלסטיני ואת כליאת הפלסטינים בכלא הישראלי". עשראווי שיבחה את "האומץ וההתנגדות של האסירים מול הכיבוש הצבאי והאפרטהייד". על פי נתוני האו"ם, ל-70% מהמשפחות הפלסטיניות יש קרוב אחד לפחות ששהה בכלא ישראלי.

במוקד המחאה הפלסטינית עומדים כ-20 עיתונאים ו-14 נבחרי ציבור שמוגדרים כאסירים או עצירים ביטחוניים. "אנחנו קוראים לכל הקהילה הבינלאומית לפעול למען הצדק וזכויות האדם ולגרום לישראל להפסיק להפר את הזכויות הללו".

גם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן התייחס השבוע לסוגייה והצהיר כי כל הסכם עתידי יכלול את שחרור "כל האסירים הפלסטיניים". כידוע, שחרורם של האסירים הפלסטיניים הוקפא עם קריסת המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ולא התחדש גם לאחר תום מבצע "צוק איתן".