מורסי הורה: משפט חוזר למובארק

הנשיא המצרי מוחמד מורסי ממשיך לזעזע את מערכות השלטון הישנות מעידן מובארק והודיע היום על עריכת משפט חוזר לכלל בכירי המשטר המצרי שהואשמו במעורבות בהרג ובפגיעה במפגינים מימי המהפכה להפלת המשטר. בין היתר, גם למובארק יערך משפט חוזר. מורסי הוסיף ופיטר את התובע הכללי והודיע כי החלטותיו אינן ניתנות לערעור

מורסי מציג: שליט כל יכול (AP)

אחרי שסיים לטפל בהפסקת האש בין ישראל לעזה: הנשיא המצרי מוחמד מורסי הורה היום לקיים משפט חוזר לבכירי המשטר הישן במצרים שהיו מעורבים בהרג המפגינים במהלך המהפכה שהתרחשה במדינה, ביניהם לנשיא הקודם, חוסני מובארק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדברים נמסרו במהלך נאום דוברו של מורסי, שעסק בשינויים חוקתיים. בין היתר הודיע נשיא מצריים החדש על פיטוריו של התובע הכללי במדינה, עבדל מאגויד מחמוד, ומינה לו מחליף.

מחמוד "שוחרר" מתפקידו על ידי מורסי כבר לפני מספר חודשים, אך סירב לעזוב את עבודתו, ועל כן עמד בחודשים האחרונים בליבה של סערה ציבורית. היום כאמור, הוא פוטר באופן רשמי.

מורסי ניסה להעביר את התובע הותיק בעקבות זיכויים של כמה מבכירי משטרו של חוסני מובארק שעמדו לדין בגין פעילויותיהם במהלך המהפכה.

מחליפו של מחמוד יהיה טאלאאט איברהים עבדוללה, כפי שנמסר בהודעה. "התובע הכללי ימלא את תפקידו לתקופה של ארבע שנים", הודיע דוברו של מוסרי.

עוד על פי החלטותיו של מורסי - איש אינו יכול לערער על החוקים או ההצהרות שהעניק מאז כניסתו לתפקיד, כולל מערכת המשפט המצרית.

עוד על פי הודעתו של מוסרי מועצת השורה, הבית העליון של הפרלמנט, והוועדה שאחראית על גיבוש החוקה המצרית החדשה לא יהיו מפוזרות על ידי כל גוף שהוא. בנוסף, לוח הזמנים לכינון החוקה הוארך בכחודשיים, לשמונה חודשים בסך הכל. במקור המסמך היה אמור להיות מוצג ב-5 בדצמבר.

ובנוסף לכל אלה מסר מורסי עוד הצהרה שנויה במחלוקת - קיום משפט חוזר לכל מי שנשפט בגין הרג או פציעת מפגינים במהלך ההפגנות שנערכו להפלת משטרו של מובארק.

מוקדם יותר היום הודיע מורסי כי כל ההחלטות שקיבל עד כה ויקבל בעתיד תומכות במטרות המהפכה של 25 בינואר.