דיווח: "נכשל חילוץ הטייס הירדני מידי דאע"ש"

מקורות בסוריה טוענים כי ארה"ב ובנות בריתה תכננו מבצע הסחה לשחרור הטייס הירדני, שנפל בשבי ארגון הטרור. על פי הדיווח, שלא קיבל אישור רשמי, לוחמי הארגון פתחו באש חזקה - שסיכלה את פעולת הקומנדו

השבוי בידי לוחמי הג'יהאד

פרשת הטייס הירדני השבוי מסתעפת: מקורות בקרב המורדים בסוריה טענו כי הקומנדו האמריקני ניסה לחלץ את הטייס שנפל בשבי ארגון דאע"ש בשבוע שעבר - כך דיווחה הבוקר (שישי) סוכנות הידיעות הטורקית "אלאנאדול".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, הטייס הירדני מואז יוסף אל קססבה‎ מוסתר בבית פרטי באחת השכונות בעיר א-רקה, אחד ממעוזי ארגון הטרור הרצחני. המקורות הסוריים טענו כי מטוסי קרב של ארה"ב ובנות בריתה ביצעו הפצצות הסחה על מטרות דאע"ש באזור, על מנת לאפשר לשני מסוקים הנושאים חיילי יחידת קומנדו אמריקנית להתקרב לאזור.

ממעט הפרטים שנודעו עד כה, ואין להם אישור נוסף מאף מקור אחר, המסוקים ניסו לנחות ליד בית פרטי בעיר א-רקה, אך עקב אש חזקה מהקרקע המסוקים נאלצו להסתלק מהאזור. גורמים בסוריה דיווחו על "פעילות אווירית חריגה בהיקפה" באזור.

על פי המידע הראשוני מהאזור, לפחות 13 תקיפות בוצעו בשעה שכלי טיס שונים חגו מעל העיר בגבוה נמוך - ככל הנראה במטרה לנחות. כישלון נסיון החילוץ מגביר את החשש לחיי הטייס המוחזק בידי הארגון.

הופל באמצעות טיל נ"מ

אביו של הטייס התחנן: "שחררו את בני"

השבוע פרסם הארגון ריאיון כתוב עם הטייס במגזין "דאביק" השייך לארגון. בציטוטים שיוסחו לאל קסססבה, הוא טען כי מטוסו הופל על ידי טיל מונחה חום: "שמעתי והרגשתי את הפגיעה ואת החום. הטייס השני אמר לי שנפגעתי, ושאש יוצאת לי מהמנוע". במערב הטילו ספק באמינות הריאיון, ואביו של אל קססבה קרא לארגון לשחרר את בנו.

בשבוע שעבר דיווח הארגון על ההישג המבצעי, בו הופל אחד ממטוסי הקרב של הקואליציה נגד דאע"ש.  ירדן אישרה כי מדובר בטייס שלה, ואמרה כי "ירדן רואה בארגון ותומכיו אחראים לבטיחותו וחייו של הטייס".

הקואליציה נגד ארגון דאע"ש בראשות ארה"ב ביצעה מאות תקיפות נגד עמדות הארגון בשלושת החודשים האחרונים. ירדן, ערב הסעודית, בחריין ואיחוד האמירויות הצטרפו באופן רשמי לתקיפות, בעוד קטאר מעניקה סיוע לוגיסטי למערכה.

השתלטות על בסיס סורי, ארכיון (טוויטר)

בחודש אוגוסט האחרון דווח כי לוחמי דאע"ש השתלטו על בסיס חיל האוויר הסורי טאבקה השוכן בצפון מזרח המדינה. לאחר מספר ניסיונות כושלים לפרוץ את המתקן בימים האחרונים, הצליחו אנשי ארגון הטרור להסתער על הבסיס.

שדה התעופה הוא מקום מושבם של מספר מטוסי קרב, מסוקים, טנקים, ארטילריה ותחמושת, והוא ממוקם במרחק של כ-45 קילומטרים ממעוזם של המוסלמים הקיצוניים בעיר ראקה. הקרב על שדה התעופה הביא למותם של יותר מ-340 מחבלים מארגון דאעש ולפציעה של עוד מאות.