ירדן: אלפים מחו על מחירי הדלק

החלטה של ממשלת ירדן להעלות דרמטית את מחיר הבנזין, הסולר והגז הביתי הוציאה אלפים לרחובות בשמונה ערים בירדן. המפגינים צעקו סיסמאות לא רק נגד העלאת המחיר אלא גם נגד השלטון הריכוזי של המלך ודרשו את התפטרותו של ראש הממשלה

הפגנות בירדן, ארכיון (חדשות 2)

אלפים הפגינו הלילה בירדן במחאה על יוקר המחיה בממלכה השכנה. ההפגנות פרצו לאחר שהממשלה אישרה העלאה של 50% במחיר הגז הביתי, העלאה של 33% במחיר הדיזל לתחבורה והעלאה של 14% במחיר הבנזין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יותר מ-1,000 איש הפגינו בבירה רבת עמון בשעות הערב המאוחרות של ליל אמש. הפגנות קטנות יותר התרחשו בשבע ערים נוספות בירדן בתמיכת מנהיגים של שבטים בדואים מקומיים - שבטים שנחשבים לעוגן המרכזי לשלטונו של בית המלוכה ההאשמי.

רשויות הביטחון הגבירו את ערנותם בכל רחבי הממלכה, אך אפשרו להפגנות להתקיים, כנראה בשל היקפן המצומצם. מלבד הדרישה לבטל את ההתייקרויות, המפגינים צעקו סיסמאות נגד השחיתות והאוטוקרטיה (השלטון הריכוזי של המלך). לא היו פצועים בהפגנות והן פוזרו בשקט יחסי.

ההפגנות פרצו לאחר שהממשלה בירדן אישרה העלאת מחירים דרמטית שנכנסה לתוקף בחצות. הפגנות נגד יוקר המחיה בירדן התרחשו לאחר העלאות קודמות של מחיר הדלק תחת שלטונו של המלך חוסיין, ב-1989 ו-1996.