רמאללה: החלו העבודות להוצאת גופת ערפאת

בעקבות ממצאי המכון השוויצרי, לפיהם נמצאו על גופת יו"ר הרשות לשעבר החומר שרידים של החומר הרדיואקטיבי פולוניום 210, נפתחה חקירה בצרפת והיום החלו העבודות להוצאת דגימות מהגופה. בדוח הפטירה המקורי נכתב כי ערפאת מת משבץ מוחי

האם יאסר ערפת הורעל ? (חדשות 2)

רשת הטלוויזיה האמריקנית CNN דיווחה היום כי החלו העבודות להוצאת גופתו של ראש הרשות הפלסטינית לשעבר יאסר ערפאת. זאת, בעקבות הממצאים האחרונים, לפיהם על חפציו ובגדיו של ערפאת נמצאו שרידי חומר רדיואקטיבי שעל פי החשד גרם למותו. אלמנתו, סוהא ערפאת, אמרה בריאיון לרשת האמריקנית כי היא מבקשת בחינה מדוקדקת של גופת בעלה המנוח, שתוודא אחת ולתמיד, האם הורעל בשנת 2004.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צוות החקירה, הכולל מומחים מצרפת ושוויץ, עמל על הוצאת גופתו של יו"ר הרשות לשעבר מקברה הזמני, הממוקם במוקטעה שברמאללה, בהוראת התובע בצרפת, שקבע כי יש לבצע את המהלך לנוכח הנתונים שהתקבלו ממכון שוויצרי, לפיהם נמצאו שרידיו של החומר הרדיואקטיבי פולוניום 210. בדוח הפטירה המקורי, שהונפק על ידי בית החולים הצבאי הצרפתי בו מת ערפאת בפריז, נכתב כי הוא מת משבץ מוחי, שנגרם עקב חוסר סדירות בזרימת הדם.

סוכנות הידיעות הצרפתית צטטה מקור המעורה בעבודות להוצאת גופתו של ערפאת, שאמר כי "התהליך נעשה במספר שלבים: ראשית, אנו מפנים את האבנים והבטון וחותכים את מסגרת הברזל עד שמגיעים לאדמה - וממנה אנו שולפים את הגופה". על פי הדיווח, התהליך צפוי להימשך כשבועיים.

"אנו מקווים שייחשפו ממצאים חדשים שיוכלו לשפוך אור על האמת למען הציבור"

לאחר מותו של יו"ר הרשות לשעבר בחודש נובמבר 2004 - התנגדה אלמנתו סוהא לנתיחה שלאחר המוות. אך כעת, שמונה שנים אחרי, היא מבקשת "לחשוף את האמת", כדבריה. "אנו מקווים שייחשפו ממצאים חדשים שיוכלו לשפוך אור על האמת למען הציבור", אמר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בדיווח של כתב רשת BBC, ג'ון דונינסון, נאמר כי דרכי הגישה למוקטעה שברמאללה  - נסגרו.

יאסר ערפאת התמוטט בחודש אוקטובר 2004 במוקטעה שברמאללה. מספר שבועות לאחר מכן, הוטס לבית החולים הצבאי הצרפתי שבפריז, שם הוא מת ב-11 בנובמבר 2004 בגיל 75.

בשנת 2005, השיג העיתון "ניו-יורק טייס" העתק של תיקו הרפואי, שבו נכתב כי מותו נגרם כתוצאה משבץ מוחי. למרות השמועות סביב נסיבות המוות - שלפיהן מת מאיידס או כתוצאה מהרעלה, אמרו מומחים עצמאיים שבחנו את רשומות הממצאים הרפואיים כי "אין זה סביר".