עירק: סגנו של סדאם לחם לצד דאע"ש וחוסל

עיזאת א-דורי, שבמשך כשלושה עשורים היה אחד האנשים הבכירים ביותר במדינה ויד ימינו של סדאם חוסיין, נהרג בשעה ששיתף פעולה עם ארגון דאע"ש. צבא עירק הגדיר את חיסולו כ"מכה משמעותית לארגון הטרור הרצחני"

אל-דורי וסדאם, ארכיון (רויטרס)

התפתחות מפתיעה בלחימה בעירק: במשך שנים רבות נחשב עיזאת אל-דורי לאחד האנשים החזקים במדינה, ואף כיהן כסגנו של הנשיא סדאם חוסיין. א-דורי, כך מתברר, הצטרף לארגון דאע"ש ולחם לצידו - עד שחוסל היום (שישי) בידי הצבא העירקי. א-דורי היה הבכיר ביותר בממשל העירקי שהצליח לחמוק מידיה של ארצות הברית לאחר מלחמת המפרץ השנייה ב-2003, ולמרות שחלה בסרטן המשיך לפעול בדרך הטרור עד יום מותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מושל מחוז סלחודין, ראאד אל-ג'בורי, בישר על הריגתו של אל-דורי בקרבות סמוך לעיר תיכרית. כלי תקשורת עירקי אף דיווח כי א-דורי "סיים את חייו כמחבל מתאבד". כלי תקשורת עירקיים הציגו את תמונת גופתו של סגן הנשיא לשעבר, שחיסולו הוגדר כ"מכה משמעותית לארגון הטרור הרצחני". מפלגת הבעת' העירקית הכחישה את הדיווח על מותו של א-דורי.

על פי ההערכות במדינה, א-דורי בן ה-73 עמד מאחורי ההתנגדות החמושה לשלטון העירקי הקיים וללחימת הארגונים הצבאיים הסונים נגד השיעים בעיראק. סגן הנשיא לשעבר עמד בראש מיליציה שנקראת "צבא המסדר הנקשבנדי", על שם אחד המסדרים של הסופים באיסלאם הסוני.

הלחימה בעירק, ארכיון (רויטרס)

ה"אס" שחמק מידי ארצות הברית

א-דורי נולד ב-1942, במרחק של 20 קילומטרים בלבד מאל עוג'ה, כפר של סדאם. במהלך ילדותו הענייה מכר אל-דורי קרח כדי לפרנס את משפחתו, אך במהרה פנה לדרכים אלימות בהרבה. הוא הכיר את חוסיין עוד כנער, והפך לתלמידו.

השניים שירתו יחד בתפקידי מודיעין במפלגת הבעת' ואף ריצו יחד עונש מאסר לאחר השתלטותם הזמנית על השלטון ב-1963. כשחזר חוסיין לשלטון א-דורי הפך לסגנו הנאמן במשך כשלושה עשורים, עד לשנת 2003 בה הופל המשטר. בתו של אל-דורי אף נישאה לעודאי חוסיין, בנו של השליט הנערץ.

מאז הפלת השלטון נחשב א-דורי למבוקש גם כן, כחלק מאותה "חבילת אסים" שהציג הצבא האמריקני, אך במשך שנים פעל מחוץ לאור הזרקורים ולא נטש את דרך הטרור והלחימה. בשנה שעברה דווח כי הקים ארגון טרור עירקי שיצר קשרים עם ארגוני טרור נוספים, ובהם דאע"ש.