ארדואן בדרך לעזה: "ישראל צריכה לשלם פיצוי לקורבנות המרמרה"

ראש ממשלת טורקיה שוחח עם עיתונאים בדרכו חזרה מביקור בגרמניה וסיפר כי הוא מתכוון לבקר ברצועת עזה בעתיד הקרוב. ארדואן חשף ניסיונות ישראלים לשיפור היחסים בין המדינות באמצעות שליחים ואמר כי "ישראל צריכה להסיר את המצור על עזה ולשלם פיצויים לקורבנות ספינת המרמרה"

"נתניהו שלח 'שליחים מוזרים'". ארדואן (רויטרס)

ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן צפוי להגיע בקרוב לביקור ברצועת עזה, כך פרסם היום עיתון טורקי אשר צוטט על ידי סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההודעה על כוונתו של ארדואן להגיע לעזה מתפרסמת זמן קצר לאחר ביקורו של אמיר קטאר ברצועה, שהיה למנהיג הערבי הראשון שביקר שם מאז עליית חמאס לשלטון ב-2007. לאחר ביקור האמיר הכריזו שלטונות חמאס כי מדובר בסממן להסרת המצור הפוליטי על עזה.

ארדואן סיפר לכלי התקשורת על הכוונה להגיע לרצועה בתום ביקור בגרמניה והוסיף כי כבר פנה בעבר לרשות הפלסטיניות בנושא ואף קרא ליושב ראש הרשות אבו מאזן ללוות אותו בביקורו, אך לדבריו, ניסיון זה טרם צלח. ראש ממשלת טורקיה התייחס בדבריו גם ליחסים בין ישראל למדינתו וסיפר כי נעשו מספר ניסיונות לשיפור המצב מצד ירושלים. לדבריו נתניהו שלח שליחים "מאוד מוזרים".

בנוסף חשף ארדואן פרטים משיחות שקיימה עימו קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בהן ביקשה ממנו לעשות כל שיידרש כדי להביא לשיפור היחסים בין אנקרה לירושלים, כמו גם בין הצד הפלסטיני לישראלי. בתגובה ענה לה ראש ממשלת טורקיה כי לא תהיה נורמליזציה ביחסים בין המדינות עד שישראל "תסיר את המצור על רצועת עזה, תתנצל ותשלם פיצוי למשפחות קורבנות המרמרה".