דיווח: "כך אירן וסוריה עוקפות הסנקציות"

אירן וסוריה מבססות כלכלותיהן על ייצוא נפט, אך חסרות טכנולוגיה מתקדמת לזיקוקו. הסנקציות הקשות אילצו אותן להיעזר זו בזו כדי לשרוד: הן מנהלות חילופי סחר של דלקים מתחת לאף של הקהילה הבינלאומית, אך שומרות על שיתוף הפעולה גם בתחומים אחרים. "אל-ערבייה": ספינת משא אירנית פרקה והעמיסה השבוע דלקים בסוריה

בשביל זה יש חברים: אירן וסוריה מצליחות "להישאר עם הראש מעל המים" אל מול הסנקציות הקשות המוטלות על ידי ארצות הברית ואירופה, בזכות שיתוף פעולה כלכלי, המבוסס על חילופי סחר - לרבות בתחום האנרגיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רשת "אל-ערבייה" פרסמה היום פרטים מדוחות המבוססים על תנועת ספינות תובלה אירניות, שעל סיפונן משלוחי סולר לסוריה. על פי הדיווח, לאחר פריקת המשלוחים - מעמיסה הספינה משלוח בנזין, שמועבר לאחר מכן לרפובליקה האסלאמית. גורם בתחום הספנות סיפר לתחנת הטלוויזיה כי רק בשבוע האחרון פרקה ספינת התובלה האירנית "הילארי" משלוח של 34,500 טון של סולר - ובתמורה העמיסה משלוח בנזין.

שתי המדינות, שכלכלתן מבוססת על ייצוא נפט, סובלות מקשיים טכנולוגיים בזיקוקו והפיכתו לדלק. על כן, הן נעזרות בתחום הטכנולוגי בגורמים זרים שאינם מחוייבים לסנקציות, אך גם מחפשות אלטרנטיבות מסחריות כדי לעקוף את הסנקציות. כעת, כך מתברר, הן גם נעזרות האחת בשניה כדי להתמודד עם הקשיים.

מאז פרוץ אירועי המחאה בסוריה לפני יותר משנה וחצי, מנסה אירן בכל דרך אפשרית לשמור על הישרדות המשטר של בת בריתה, שמא ייפול לידי המורדים. בשנה שעברה דווח בתקשורת הערבית כי בשל המשבר בענף התיירות בסוריה, הנובע מהמצב הביטחוני במדינה, מסייעת אירן משמעותית לשימור הענף - במתן הנחות והטבות לתיירים אירנים במטרה לעודד אותם לצאת לחופשות בסוריה.

בחודש יולי השנה, בסמוך לביקורו של שר החוץ הסורי ווליד אל-מועלם בטהרן, ביקרה משלחת בכירים סורית בעיר. המשלחת כללה את סגן ראש ממשלת סוריה וכן את שרי הנפט, החשמל, השיכון, הבריאות והמים ונועדה לחזק את שיתוף הפעולה בתחומים השונים בין המדינות.