דיווח: "חיזבאללה שוקל המשך התמיכה באסד"

מראשית המחאה בסוריה התייצב מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה לצדו של הנשיא אסד. אלא שלאחרונה שוררת מחלוקת בקרב בכירי הארגון, מרביתם אנשי דת, בדבר המשך התמיכה הבלתי מסוייגת בנשיא. "אם יש צורך להקריב את בשאר – יש להקריב אותו, ולא את סוריה", אמרו גורמים המקורבים לארגון ל"טלגרף" הבריטי

נסראללה ואסד. מחלוקת בחיזבאללה (חדשות 2)

מכה נוספת לציר דמשק-ביירות? גורמים בכירים בחיזבאללה מביעים לאחרונה ספקות באשר להמשך התמיכה הבלתי מסויגת בנשיא סוריה בשאר אסד - כך מדווח בסוף השבוע ה"טלגרף" הבריטי. על פי הדיווח, שוררת מחלוקת בין פעילי שטח בארגון לבין פעילים פוליטיים באשר להשלכות המשיך התמיכה במשטר הסורי - על חיזבאללה בפרט והעדה השיעית בלבנון בכלל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה הכריז פומבית מראשית המשבר הסורי כי הוא תומך במשטר הסורי, והוא לא חוזר על כך בנאומיו האחרונים", דווח בעיתון הבריטי. "כמה מפעילי חיזבאללה, ובהם אנשי דת שיעים, חוששים כי התמיכה במשטר הסורי עלולה לגרור אותם לעימות עם מוסלמים סונים".

גורם בכיר המקורב להנהגת הארגון הלבנוני סיפר לעיתון כי חיזבאללה ואירן מבינים כי הם נמצאים על מסלול התנגשות עם הסונים במזרח התיכון. "יש האומרים שחיזבאללה צריך לפעול להשגת פשרה בסוריה - ולא לשים את מבטחו בהישארותו של אסד", אמר הגורם לעיתון. אנשי דת בכירים בארגון, על פי הדיווח, סבורים כי יש להפסיק לתמוך בנשיא סוריה, "כך שמערכת יחסים חדשה תוכל להירקם עם כל גורם שיעלה לשלטון בסוריה בעתיד", לשון הדיווח.

"הבעיה הקשה היא סוריה", אמר לעיתון הבריטי הבכיר המקורב להנהגת חיזבאללה. "עתידם של חיזבאללה והשיעה קשור ישירות לעתידה של סוריה. אם יש צורך להקריב את בשאר - יש להקריב אותו, ולא את סוריה". עוד דווח בעיתון כי פיגוע התופת האחרון בלבנון, בו חוסל קצין המודיעין הבכיר וויסאם אל-חסן לפני שבוע וחצי, הוסיף אף הוא למחלוקת בתוך חיזבאללה באשר לתמיכה בסוריה. "נסראללה חרד, ונמצא בפרשת דרכים בה הוא עוקב אחר המתרחש", אמר לעיתון גורם לבנוני בביירות.

ואולם, בשטח עדיין לא ניכרת המחלוקת בארגון. בסוף השבוע דיווח העיתון הבריטי "אינדפנדנט" כי פעילי חיזבאללה עשו שימוש בחודש האחרון בטילי קטיושה, במהלך עימותים שהתרחשו לאורך גבול סוריה-לבנון עם כוחות המורדים.

"חיזבאללה שולח לוחמים רבים דרך הגבול על מנת לסייע למשטר הסורי בדיכוי המחאה", אמרו לעיתון פעילי אופוזיציה הנלחמים בשטח. לדבריהם, במהלך עימותים שנערכו לפני כשבוע בסמוך לגבול סוריה-לבנון, ביצעו אנשי חיזבאללה מתקפה באמצעות טילי קטיושה על מוצבים של "צבא סוריה החופשית", ארגון המורדים המוביל את המחאה המזויינת בכוחות אסד.

"חיזבאללה מנסה להתערב כדי לשנות את מאזן הכוחות בעימות לטובת אסד", אמרו פעילי האופוזיציה לעיתון. "פעילי הארגון מעורבים בעימותים בגבול, והן בערים נוספות בסוריה - כמו אל-קסיר וחומס". אנשי "צבא סוריה החופשית" סיפרו עוד כי לאחרונה לקחו בשבי 13 פעילי חיזבאללה על אדמת סוריה, ואיימו לפגוע במעוזים של הארגון בפרבר הדרומי בבירות - אם לא יסיג את כוחותיו מסוריה.