המלך עבדאללה על הפגנות האופוזיציה: "מיעוט רוצה בהפלת המשטר"

ברקע חששות הפרשנים מפני טביעתה של הממלכה ההאשמית בגל השוטף של "האביב הערבי", מתייחס היום עבדאללה מלך ירדן להפגנות האופוזיציה הנמשכות בשבועות האחרונים בממלכתו - שבחלקן נשמעות קריאות להפלת המשטר. "משמיעי הסיסמאות הללו הם מיעוט, מצער שכך הדבר", אמר וקרא להשתתפות נרחבת בבחירות לפרלמנט

התייחסות פומבית ראשונה של עבדאללה מלך ירדן לגל המחאה ההולך וגובר ברחבי המדינה. "מדובר במיעוט של מפגינים, שמשמיעים סיסמאות הקוראות להפלת המשטר", אמר בנאום שנשא היום בבירה עמאן. "זה מצער. מטרת הסיסמאות הללו היא לערער את הסמכות ההאשמית של המדינה הזאת, אך לנו יש את האחריות לאומה. המשטר ההאשמי הוא המדינה - על שלל מוסדותיה הכפופים לחוקה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשבועות האחרונים מתקיימות הפגנות מחאה, רובן בבירה עמאן, מצד גורמי אופוזיציה ובהם גם "האחים המוסלמים", הקוראות לרפורמות נוספות במדינה ובשוליהן נשמעות קריאות נגד בית המלוכה ההאשמי. בשלב זה מדובר בהיקף מצומצם של סיסמאות הקוראות תיגר על בית המלוכה, אך פרשנים בעולם הערבי מצביעים על התופעה כיוצאת דופן ואף תקדימית - שכן עד כה, חרף המחאה הנמשכת בירדן נגד הממשלה, כמעט ולא נשמעה ביקורת על בית המלוכה ההאשמי והלגיטימיות שלו.

הפגנות אלו באות על רקע מחאה חריפה שהורגשה ברחובות הערים בירדן בחודש שעבר, בה יצאו אלפים בקריאה לביטול החלטת הממשלה להעלות את מחיר הדלק ב-10% ומתחו ביקורת על יוקר המחייה במדינה. הזעם ברחוב הוביל את המלך עבדאללה לבטל את החלטת הממשלה ואף לפזר אותה ולהכריז על בחירות.

היום התייחס המלך עבדאללה למחאה הגוברת במדינה וקרא לכל הגורמים בקשת הפוליטית המקומית ליטול חלק בבחירות. "אם אתם רוצים לשנות את ירדן ולהפוך אותה לטובה יותר, מדובר כאן בהזדמנות בדמות הבחירות הקרובות", אמר המלך - שמוביל בחודשים האחרונים קו תקיף נגד הנשיא אסד בקריאה להחלפת המשטר הסורי. "מי שרוצה ברפורמות נוספות, או בשינוי חוק הבחירות - עליו לפעול תחת קורת הגג של הפרלמנט הבא

שייבחר ובאמצעות הקלפיות, שימחישו את רצון העם". ב"אחים המוסלמים" עדיין לא מתרשמים מקריאתו של המלך. בחודש יולי השנה הכריזה מפלגתם על החרמת הבחירות בטענה כי "הפרלמנט הבא יהיה העתק של הפרלמנט הקודם".