"אירן מסייעת באבטחת אסד"

שיתוף הפעולה הרחב בין טהרן לבין משטרו השנוי במחלוקת של הנשיא הסורי בשאר אסד ידוע וגלוי כבר תקופה ארוכה. כעת מתברר שהייתה עליית מדרגה נוספת בהיקף הסיוע, שקשור הפעם ישירות לנשיא אסד. הנשיא הסורי שחושד בנאמנות מאבטחיו צירף לאחרונה למערך ההגנה האישי שלו גורמים ממשמרות המהפכה, כך מדווחת היום רשת אל-ערביה

חושש לחייו? אסד מתגבר אבטחה (AP)

חושש לחייו: נשיא סוריה באשר אסד שינה לאחרונה מספר פעמים את הרכב מערך האבטחה שלו מחשש שיחוסל על ידי אחד ממאבטחיו, כך אומרים היום גורמים דיפלומטיים מערביים בדמשק לרשת אל-ערביה.

על פי הדיווח אנשי משמרות המהפכה האירניים לוקחים חלק במערך אבטחת הנשיא, וכן באבטחתם של בכירים נוספים במשטר הסורי ומייעצים לנשיא בתחום זה.

אותם גורמים מסרו לאל-ערביה כי נציג בכיר מטעם משמרות המהפכה, חוסיין המדאני, היושב בדמשק, ייעץ לאחרונה לאסד להיעזר באנשי הארגון בנושא האבטחה.

הברית בין דמשק לטהרן טרם נסדקה

אירן כבר הודתה מספר פעמים בעבר כי היא מעניקה סיוע צבאי למשטר אסד בהתמודדות עם המהומות הנמשכות במדינה. בין היתר הועברו כלי נשק אירנים לדמשק וכן הגיעו מומחים מטעם משמרות המהפכה לייעץ לכוחות הצבא הסורי. עם זאת, עד כה לא דווח על סיוע אישי לנשיא עצמו, שנחשב לבן ברית קרוב של משטר האייתולות.

חששו של אסד התגבר ככל הנראה בין היתר בעקבות הפיגוע שבוצע ביולי האחרון בדמשק, ככל הנראה על ידי מאבטח במשמר הנשיאותי, שהטמין מטען חבלה במבנה המטה לבטחון לאומי. באירוע נהרגו שר ההגנה הסורי דאוד ראג'חה וכן סגנו, גיסו של אסד, עאסף שווקאת, שהוגדר כאחד האנשים הכי חזקים במשטר,
יחד עם בכירים נוספים שנחשבו למקורבים לאסד.