אורח כבוד בעזה: הפרופ' נועם חומסקי

הבלשן היהודי-אמריקני הספיק בשנים האחרונות לבקר את ראשי הנהגת חיזבאללה בלבנון, והיום החל את ביקורו הראשון ברצועה. מלווה באנשי ממשלת חמאס קרא "להסיר את המצור" והצהיר כי "לעם הפלסטיני יש זכות לחיות בשלום ובחירות"

הפרופ' נועם חומסקי (חדשות 2)

שנה בדיוק אחרי שחרורו של גלעד שליט משבי חמאס, התקבל היום ברצועה אורח כבוד - הבלשן היהודי-אמריקני, הפרופ' נועם חומסקי. הוא החל את ביקורו הראשון אי פעם בעזה בלווי אנשי חמאס, וניצל את ההזדמנות כדי לקרוא משם ל"הסרת המצור הישראלי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התחנה הראשונה בביקורו של חומסקי ברצועה הייתה באוניברסיטה האיסלאמית בעזה, שם היה אורחו של איש ממשלת חמאס וראש מועצת המנהלים של המוסד. נוסף על כך, הוא אמר שם כי "לעם הפלסטיני יש זכות לחיות בשלום ובחירות".

בריאיון טלוויזיוני שהעניק סיפר חומסקי כי "המסע שעברתי עד לעזה היה קשה מאוד, אבל מה שחשוב הוא שלבסוף הגעתי לכאן וראיתי דברים שרציתי לראות זמן רב לפני כן". הבלשן היהודי-אמריקני נכנס לרצועה דרך מעבר רפיח, לטענתו - תוך תיאום המהלך עם כוחות הביטחון של מצרים.

היעד: סיור במחנות הפליטים

בשבת צפוי חומסקי לשאת ברצועה נאום שיוקדש להשלכות "האביב הערבי" ועל עתיד מדיניות החוץ של ארצות המזרח התיכון. עד אז, הוא יסייר במחנות הפליטים וכן תוכננו להיערך פגישות בינו לבין ראשי "ארגונים לא-ממשלתיים" שמושבם ברצועה ופעילי זכויות אדם.

בשנים האחרונות קיים חומסקי כמה סיורים במדינות המזרח התיכון. בין היתר, הוא ערך ביקור בהנהגת חיזבאללה בלבנון. במאי 2010 אסרה ישראל את כניסתו לשטחי הרשות הפלסטינית, מה שאילץ אותו להעביר בשידור וידאו מירדן הרצאה שתכנן לקיים בשטחים.