שר האוצר האירני מזהיר: "המערב 'ישלם מחיר' על הסנקציות"

לנוכח העיצומים הכבדים המוטלים על הרפובליקה האסלאמית וכריעתה תחת הנטל הכלכלי, אמר היום שר האוצר האירני סעיד שמסדיין חוסייני, כי מעצמות המערב עתידות לשלם "מחיר כבד", כלשונו, בעקבות צעדיהן האחרונים. ובמקביל, הלחץ נמשך: הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה פרסמה היום שייצוא הנפט מאירן - הגיע לשפל של למעלה משני עשורים

"המערב ישלם מחיר כבד". חוסייני (רויטרס)

אירן ממשיכה לכרוע תחת נטל הסנקציות הכלכליות המוטלות עליה - ומשגרת מסרים מאיימים: שר האוצר של הרפובליקה האסלאמית סעיד שמסדיין חוסייני, אמר היום כי המערב "ישלם מחיר" בעקבות העיצומים הכלכליים שהטיל על טהרן. בדבריו, שפורסמו בסוכנות הידיעות AFP, התייחס הבכיר האירני לתגובת הנגד הכלכלית שתגיע בשל קשרי המסחר בין המערב לארצו.

"הסנקציות הוטלו כחלק ממלחמה כלכלית" אמר חוסייני, והוסיף כי "הסנקציות לא משפיעות רק על הכלכלה האירנית, אלא גם על מדינות וחברות זרות נוספות". בהמשך ניסה הבכיר האירני להתכחש לעומקו של המשבר הכלכלי הפקוד את טהרן, ואמר - "טורקיה הפכה להיות שותפה כלכלית חשובה שלנו במקום גרמניה. אנחנו נוקטים צעדים כדי למנוע הדרדרות נוספת בערכו של הריאל".

ביום שני: האיחוד האירופי יטיל סנקציות נוספות על אירן

בתוך כך, סיכמו היום מדינות האירופי על הטלת סנקציות כלכליות נוספות על טהרן ביום שני הקרוב, זאת בעקבות העובדה שהרפובליקה האסלאמית אינה מראה סימנים של נסיגה מתכניתה הגרעינית - כך דיווחה סוכנות AFP. עוד נמסר, כי טרם הוסכמו הצעדים החדשים שאותן יטילו מדינות האיחוד על אירן.

דיווח: ייצוא הנפט מאירן - בשפל; חמינאי: "נבלום כל מתקפה"

"נבלום כל מתקפה חיצונית". חמינאי (AP)

במקביל, פורסמה היום עדות נוספת לטלטלה הכלכלית באירן: הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה פרסמה דוח המעיד על שפל של למעלה משני עשורים בייצוא הנפט האירני. מהדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס עולה, כי אספקת הנפט האירני הדרדרה לכ-220 אלף חביות נפט ליום, לעומת 2.63 מיליון חביות נפט ליום שיוצאו בחודש ספטמבר האחרון.

מנהיגה הרוחני של הרפובליקה האיסלמית, האייתולה עלי חמינאי, איים בינתיים כי "הצבא אירני ערוך לבלום כל מתקפה חיצונית", כך מדווחת סוכנות הידיעות AP. במהלך ביקור בבסיס צבאי בצפון מזרח המדינה חמינאי אמר עוד כי "אירן לעולם לא תיכנע לתוקפנות זרה. המוכנות האירנית מחלישה את חרחור המלחמה של אויבי המדינה".