סוריה זועמת על עיכוב המטוס באנקרה: "זו פירטיות אווירית"

תגובה ראשונה בדמשק לעיכוב מטוס הנוסעים שעשה דרכו ממוסקבה לבירת סוריה. מנהלת מחלקת התעופה הסורית מכנה את המעשה "פיראטיות אווירית" והודיעה כי תתלונן במוסדות בינ"ל. היא גם הכחישה הדיווחים על חלקי טילים שנמצאו במטוס הנוסעים. גם ברוסיה הצטרפו להכחשות

זעם בסוריה בעקבות אילוצו של מטוס הנוסעים, שעשה אמש דרכו ממוסקבה לדמשק, לנחות באנקרה. מנהלת מחלקת התעופה הסורית מכנה את המעשה של הרשויות בטורקיה "פיראטיות אווירית" ואומרת כי סוריה תגיש תלונה רשמית להתאחדות התעופה הבינלאומית ולארגוני זכויות אדם עולמיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בראיון לערוץ "רוסיה היום" הכחישה הבכירה הסורית, ריידא עבד אל-לטיפ, את הדיווחים בכלי התקשורת בטורקיה כי המטוס נשא ציוד המנוגד לחוקים הבינלאומיים והמקומיים. "זוהי פיראטיות לשמה. הטייס לא קיבל כל הודעה מוקדמת בדרישה לנחות, אלא הופתע ממטוסי הקרב הטורקיים", אמרה אל-לטיפ.

"אופן הטיפול במטוס הנוסעים מנוגד לנהלים הבינלאומיים המקובלים", תקפה אל-לטיפ. "הנוסעים זועמים בגין האופן הלא תרבותי שהתייחסו אליהם".

רוסיה דורשת הבהרות 

גם ברוסיה הביעו זעם על המהלך הטורקי, ודרשו אתמול מהממשל באנקרה הבהרות בנושא. מטוס הנוסעים הסורי שעשה דרכו ממוסקבה לדמשק אמש, ואולץ לנחות באנקרה. זאת לאחר שכלי תקשורת בטורקיה דיווחו כי בחיפוש שנערך בבטן המטוס לאחר הנחיתה, נמצאו כלי נשק.

בכיר בסוכנות מסחר הנשק הרוסית טען בשיחה עם סוכנות הידיעות אינטרפקס כי לא נמצאו שום כלי נשק על סיפון המטוס הסורי. "לא נמצא שום נשק מכל סוג שהוא על סיפון המטוס", הבהיר הבכיר שלא זוהה בשמו באחת התגובות הראשונות שמגיעות ממוסקבה לאירוע.

רשת "בלומברג" האמריקנית דיווחה כי הדרישה הרוסית באה לאחר ש-17 אזרחים רוסים ששהו במטוס, בהם גם ילדים, אולצו לרדת מסיפונו לצורך הבידוק שערכו בו הטורקים. על פי הדיווח, הקונסול הרוסי הגיע בליווי דיפלומטים טורקים לנמל התעופה בכדי לדאוג לסידורים הביטחוניים ולצרכיהם של הנוסעים הרוסים ששהו על המטוס. לפנות בוקר, בתום חקירת המטען שנשא, המריא המטוס בשנית לייעדו המקורי בסוריה.

התקשורת הטורקית: "נמצאו אמצעי לחימה במטוס"

אמש ליוו מטוסי קרב של צבא טורקיה את מטוס הנוסעים, מדגם "איירבאס" A-320,  והורו לטייס ולאנשי הצוות שלו לנחות בנמל התעופה של אנקרה.

כלי התקשורת המקומיים דיווחו כי בחיפוש שביצעו כוחות הביטחון הטורקיים על המטוס נמצאו כלי נשק ואמל"ח שהיו בדרכם לסוריה. בין השאר דווח כי אותרו טילים ואף ציוד תקשורת צבאי על סיפון המטוס.

על רקע הנחתת המטוס, הצהיר שר החוץ הטורקי אחמד דבוטאולו כי "טורקיה נחושה למנוע העברת כלי נשק ותחמושת לכוחותיו של אסד באמצעות המרחב האווירי שלה". במקביל, הורו השלטונות באנקרה לחברות התעופה האזרחיות שלא לטוס בשטח האווירי של סוריה, מחשש שמשטרו של אסד יבקש לבצע פעולת תגמול נגד מטוסים טורקיים.