שוב: חילופי אש בגבול סוריה-טורקיה

פגז סורי התפוצץ בצהריים בעיירה הטורקית בה נהרגו בשבוע שעבר 5 אזרחים – והצבא הטורקי השיב אש למקורות הירי, כך מדווחים כלי תקשורת בשתי המדינות. בשלב זה לא דווח על נפגעים. אירן: אסד לא מהווה סיכון לשלום

הברית לא נפגעה. סאלהי עם מקבילו הסורי, א (סוכנות הידיעות האירנית)

המתיחות בגבול טורקיה-סוריה נמשכת: בשעות הצהריים התנהלו חילופי אש בין הצדדים, בעקבות נפילתו של פגז סורי בכפר אקצ'אקלה הטורקי, בו נהרגו בשבוע שעבר חמישה אזרחים טורקים ממתקפת פגזי מרגמה. בתגובה, השיב הצבא הטורקי באש לעבר מקורות הירי. כלי תקשורת בטורקיה ובסוריה מדווחים כי בשלב זה לא ידוע על נפגעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בינתיים, נמשכים המגעים בזירה הבינלאומית להביא לסיום המשבר בסוריה. בעוד שבטורקיה קראו להחליף את הנשיא הסורי בסגנו פארוק א-שרע, באירן ממשיכים לתמוך בבשאר אסד. בראיון לעיתון הגרמני "דר שפיגל", הזהיר היום שר החוץ האירני עלי אכבר סאלהי את המערב מפני הערכות לא נכונות באשר למשבר בסוריה. "אם נאט"ו תפעיל בסוריה אזור-ללא-טיסה, בדומה למה שנעשה בלוב - המצב במדינה רק יחריף", הוא איים.

"אסד ממשיך להאמין בניצחונו", הבהיר סאלהי בראיון. "הוא משוכנע שיגבר על המורדים בעזרת צבאו. במסגרת תפקידו, סאלהי מייצג את אירן בשיחות עם מצרים טורקיה וערב הסעודית, שמטרתן למצוא פתרון למהומות הנמשכות בסוריה. "אסד הוא לא איום לאזור, וגם לא לשלום העולמי", הבהיר סאלהי את עמדתו.

האירנים נחושים בעמדתם כי הממשלה הסורית עדיין שולטת בשטח. "רק בארבעה או בחמישה אזורים מתנהלת הלחימה", הוא אמר בראיון והבהיר כי אירן אינה מעורבת בלחימה במדינה. "לסוריה צבא של חצי מיליון בני אדם, היא לא זקוקה לכוחות שלנו".

עם זאת, שר החוץ האירני שירטט גם קו אדום ברור למשטר אסד. "כל מדינה שמשתמשת בנשק להשמדה המונית כנגד עמה שלה - מאבדת את הלגיטימיות שלה. זה נכון לגבי סוריה, ונכון גם לגבינו", הזהיר סאלהי.