דיווח: "אירן החזירה מאות חיילים מסוריה"

העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס" דיווח הלילה כי הרפובליקה האסלאמית השיבה לשטחה מאות לוחמים. ההערכה היא כי בטהרן הגיעו למסקנה שימיו של הנשיא הסורי אסד ספורים, ולנוכח המשבר הכלכלי ההולך וגובר במדינה הוחלט לצמצם את הכוחות המיוחדים הפועלים מחוץ לשטחה של אירן

הערכה: ימיו של אסד ספורים. ארכיון (AP)

האם המשבר הכלכלי באירן והחשש מפני נפילתו של אסד נותנים את אותותיהם? אירן השיבה לשטחה יחידה מיוחדת ששוגרה למבצעים חשאיים במדינה, בשל המשבר הכלכלי האירני והביקורת הגוברת בעולם על תמיכתו של אחמדינג'אד בנשיא אסד. העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס" מדווח מפי גורמי מודיעין מערביים, כי 275 אנשי היחידה, שמכונה "יחידה 400", הוחזרו לאירן כבר בשבוע שעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, הלוחמים האירניים, השייכים לפלוגות אל-קודס, נשלחו לסוריה כדי לסייע לנשיא אסד ולכוחות הצבא במלחמתם נגד כוחות המורדים. עוד נמסר, כי החזרת הכוחות המיוחדים מסוריה לשטח הרפובליקה האסלאמית נעשתה מתוך הערכת מצב בטהרן, שלפיה ימיו של הנשיא הסורי בשאר אסד - ספורים.

שר ההגנה הבריטי: "יש לגרום לעם האירני להתקומם"

שר ההגנה הבריטי פיליפ המונד, ממליץ לקהילה הבינלאומית להחריף את הסנקציות הכלכליות על אירן עד הגעה למצב שבו הן יאיימו באופן ממשי על יציבות המשטר בטהרן. "יש להדק את החבל סביב צווארו של המשטר", אמר השר בראיון לשבועון "אובזרבר".

לדברי המונד, ישנן הוכחות בשטח שהסנקציות המוטלות כבר עתה על אירן פועלות כיוון שהן כבר מביאות את הכלכלה במדינה למצב קשה למדי, המשתקף בקריסת ערך המטבע המקומי ובעלייה משמעותית ביוקר המחייה. במקביל, הצעדים שנוקט המערב גורמים בנוסף גם להתפרצותן של מחאות ברחובות המביאות לערעור ביציבותו של השלטון בטהרן. "ככל שהסנקציות הופכות ליותר כואבות לאזרחים, כך מתגברים הוויכוחים בין בכירי הממשל", טוען המונד.

השר הבריטי הדגיש כי מטרת המערב היא לא לפגוע בעם האירני, אבל שהמטרה הסופית מקדשת את האמצעים. "המטרה שלנו היא לגרום לסנקציות כמה שיותר מכאיבות, כדי להביא את המשטר האירני לוותר על פיתוח תוכנית הגרעין שלו. אסור להגיע למצב שבו הם יוכלו לבנות פצצה", אמר והדגיש, כי "בהחלט אפשר לגרום למכה להיות הרבה יותר כואבת".