דיווח: "סוריה שיתפה פעולה עם ישראל"

האם ישראל וסוריה קיימו שיתוף פעולה ביטחוני לאחר תחילת ההתקוממות? מסמכים מסווגים שחושפת הערב רשת "אל ערביה" מצביעים על הוראה שקיבל בכיר בצבא סוריה לפיה עליו לוודא את ביטחון הגבולות "בשיתוף פעולה עם מדינת ישראל". מסמכים נוספים מעידים על תזוזה של נשק כימי, בניגוד להתחייבויות סוריה

אסד הורה על שיתוף פעולה? אחד מהמסמכים (אל ערביה)

מסמכים מסווגים שחושפת הערב רשת "אל ערביה" מעלים כי סוריה ביקשה לקיים שיתוף פעולה עם ישראל בניסיון להגן על גבולותיה עם תחילת ההתקוממות במדינה. עוד נכתב במסמכים כי בניגוד להצהרות קודמות, סוריה הזיזה ממקומם ראשי נפץ כימיים שברשותה בסיוע אירן ובידיעת רוסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחד המסמכים, שנשלח ב-3 באפריל 2011 - פחות מחודש לאחר פרוץ ההתקוממות האלימה בסוריה - כולל הוראה של ראש המודיעין האווירי בסוריה לבכיר בצבא. במסמך מתבקש הבכיר הצבאי לוודא כי הגבולות עם ישראל מאובטחים כראוי.

בהוראה נכתב כי יש לבצע את המהלך "בשיתוף פעולה עם מדינת ישראל". מניתוח המסמך עולה כי לא זו בלבד שמדובר בהוראה חריגה, אלא שגם הניסוח חריג. באופן פומבי מקפידה סוריה להתייחס למדינת ישראל כאל "הישות הציוניות".

מסמך נוסף שהגיע לידי רשת "אל ערביה" בסיוע אנשי אופוזיציה סורים מעלה כי דמשק העבירה ממקומם מאגרים של נשק כימי, וזאת בניגוד להצהרות קודמות של הממשל ושל בנות בריתו. אחד המסמכים המסווג "סודי ביותר",  נשלח ממפקד בכיר במשמרות המהפכה באירן וממוען לנשיא אסד, עם זאת, על גבי המסמך לא מצוין תאריך כתיבתו.

במכתב ממליץ הבכיר האירני, בשם "המפקדה המשותפת" (סוריה, רוסיה ואירן) על הזזת ראשי הנפץ הכימיים ומעיד כי הם מוכנים להעברה מיידית.

מסמך זה סותר את הצהרות אירן לפיהן אין בכוונתה לסייע לאף מדינה לעשות שימוש בנשק להשמדה המונית. כמו כן מעיד המסמך על כך שמוסקבה הייתה מעורבת בקבלת ההחלטות וכי תזוזת הנשק הכימי נעשתה בידיעתה.