ר"מ סוריה לשעבר: "אסד פסל ניסיונות לפתרון המשבר"

בעוד ההתקוממות האלימה בסוריה נמשכת וסופה אינו נראה לעין, טוען ראש הממשלה לשעבר ריאד חיג'אב כי הנשיא אסד דחה מספר הצעות של מקורבים לו להביא לפתרון המשבר בדרכי שלום. בריאיון לאל-ערבייה אמר חיג'אב, שערק מהשלטון בחודש אוגוסט, כי אסד "דחה על הסף כל דיאלוג עם האופוזיציה"

ר"מ סוריה לשעבר ריאד חיג'אב (רויטרס)

נשיא סוריה בשאר אסד דחה על הסף מספר הצעות של בכירים במדינה ליישב את ההתקוממות האלימה במדינה בדרכי שלום, כך אמר הלילה ראש ממשלת סוריה לשעבר ריאד חיג'אב, בריאיון לרשת אל-ערבייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חיג'אב, שערק משורות השלטון בתחילת חודש אוגוסט, טען כי אסד הקשיח את עמדתו בנושא לאחר הפיגוע במטה לביטחון לאומי בלב דמשק, בו נהרגו שר ההגנה דאוד ראג'חה וגיסו של אסד עאסף שווקאת.

רה"מ העורק הוסיף כי נפגש עם בכירי שלטון, בהם סגן הנשיא פארוק א-שרע, והסכים לנסות לשכנע את אסד לפתוח במו"מ עם האופוזיציה. "בשאר דחה את ההצעה על הסף. הוא דחה כל סוג של דיאלוג עם המורדים ואמר 'איני מנהל מו"מ עם אופוזיציה מפולגת וחמושה שאינה פטריוטית'", סיפר חיג'אב.

"המשטר מנסה להרוויח זמן"

"כולנו היינו בשוק מתגובתו ועזבנו את הארמון. איבדתי תקווה לחלוטין, בעיקר בימים האחרונים כשצבא סוריה החופשית שלט -70% משטחי העיר חלב".

עריקתו של חיג'אב, מוסלמי סוני שאינו נכלל במעגל הקרוב לאסד, היוותה מכה קשה לנשיא - בהיותו הגורם השלטוני הבכיר ביותר שערק מהמדינה. חיג'אב טוען כי בהתחשב בכישלון הבינלאומי להביא להפסקת שפיכות הדמים בסוריה, החלופה היחידה היא לחמש את האופוזיציה. לדבריו, כוחות המורדים שולטים בחלקים נרחבים של סוריה.

"יש לספק למורדים את כל סוגי הסיוע האפשריים על מנת שהטרגדיה והסבל יגיעו לקיצם. הפתרון יגיע מבפנים. אנשי סוריה מסוגלים להביא לפתרון". רה"מ לשעבר התייחס בביטול גם למשימתו של שליח האו"ם והליגה הערבית לחדר איברהימי וכינה אותה בזבוז זמן. "המשטר מנסה להרוויח זמן. שמעתי זאת מבשאר עצמו ולכן לא יהיה כל פתרון מלבד מה שעושים המורדים".