וליד מועלם: "נחזיר את רמת הגולן לסוריה"

שר החוץ הסורי שנאבק על הלגיטמיות של משטר אסד במדינתו ניצל את עצרת האו"ם והתייחס בנאומו דווקא לסוגיה הישראלית. "מה שקורה אצלנו לא צריך לגרום לנו לאבד את המצפן הבסיסי שלנו - פלסטין ורמת הגולן", מועלם גם קרא לעולם לפרק את ישראל מנשק גרעיני

וליד מועלם באו"ם (AP)

שר החוץ של סוריה מנסה אולי להפנות את האש והביקורת על המשטר אותו הוא מייצג ובחר להקדיש חלק נכבד מנואמו מעל בימת האו"ם דווקא לישראל. "מה שקורה במדינה שלי, לא צריך לגרום לנו לאבד את המצפן הבסיסי שלנו - הפלסטינים ורמת הגולן. סוריה מאשרת את דבקותה בזכות הטבעית שלה להעביר את הגולן הסורי הכבוש לקווי ה-6 ביוני 1967", הדגיש השר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנוסף קרא מועלם לפרק את ישראל מנשק גרעיני בו היא מחזיקה לדבריו. "סוריה בטוחה שפינוי האזור מכל נשק להשמדה המונית לא יושג בלי לגרום לישראל, המעצמה הגרעינית היחידה באזור, לציית באמצעות הצטרפות לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני והתרת פיקוח סבא"א על מתקני הגרעין שלה"

מועלם קרא גם לכונן מדינה פלסטינית חופשית תוך שהוא מאשים את ישראל בכישלון תהליך השלום. "כישלון המאמצים להשגת שלום צודק וכולל במזרח התיכון, על בסיס התנאים שאומצו על ידי הקהילה הבינלאומית כבסיס לשלום, הוא תוצאה, כידוע, של העמדות והפעולות החד הצדדיות של ישראל, ובעיקר של התעקשותה של ישראל להמשיך במדיניות ההתנחלות וההתחמקות מדרישות השלום", האשים.

האו"ם - זינוק במספר הפליטים בעולם בגלל סוריה

סוכנות הפליטים באו"ם הודיעה כי בעקבות המהומות בסוריה, עשוי מספר הפליטים בעולם להגיע לשיא. מדיווח הסוכנות עולה כי מספרם הגדל של הפליטים בסוריה מדי יום, בצירוף הפליטים ברחבי העולם עשוי להיות הגבוה ביותר מאז תחילת המאה.

על פי הסוכנות, מספר הפליטים בסוריה השנה עשוי להגיע לכ-700 אלף - פי 4 מכפי שהוערך עד עתה. בנוסף, לאחרונה דווח כי 294 אלף סורים עזבו בחודשים האחרונים את גבולות סוריה לעבר המדינות השכנות, חלקם עדיין ממתינים להכרה במעמדם כפליטים.

במהלך נאומו באו"ם, האשים שר החוץ הסורי את המעצמות ובהן את ארצות הברית בחימוש ובמימון צבא המורדים בסוריה. "בכדי לסיים את המהומות בסוריה בדרכי שלום, נחוצה גם התערבותן של קטאר, ערב הסעודית, טורקיה והמעצמות, שיפסיקו במתן הסיוע לאופוזיציה".

לדברי השר, פעולותיהן של המעצמות בכדי להביא לפתרון הקטל בסוריה, מהווה התערבות בענייניה הפנימיים. "הקריאות להדחת אסד מן השלטון מהוות 'התערבות בוטה' ביחסים הפנימיים בתוך סוריה. הממשלה תמשיך במחויבותה לשמור על ביטחון האזרחים מפני החמושים הפועלים במדינה", הבהיר השר.