מטוסי קרב אירניים בשמי סוריה?

תמונה חדשה, שככל הנראה צולמה על ידי כוחות המורדים בסוריה, מציגה מטוס קרב אירני באזור הקרבות בחומס. באירן כבר הודו בשבוע שעבר שהם מעניקים סיוע למשטרו של אסד במאבק מול המורדים, אבל הפעם לא מדובר רק באספקת אמצעי לחימה - אלא בסיוע פעיל. מומחי ביטחון מנסים כעת לוודא האם לא מדובר בזיוף

מטוס קרב אירני בחומס? אמינות התמונה נבדק (חדשות 2)

האם הסיוע האירני למשטר אסד עלה באחרונה מדרגה? את התמונה הזאת שדלפה לתקשורת במערב צילם לפני כחודש צלם סורי השייך ככל הנראה לכוחות המורדים הפועלים בחומס. בתמונה שהוגדלה ונותחה על ידי מומחי תעופה מערביים נראה מטוס קרב מדגם אף-5. רק שלוש מדינות באזור מחזיקות במטוס כזה - ירדן , תורכיה ואירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מטוס פנטום תורכי שחדר למרחב האווירי של סוריה כבר הופל בעבר, ועל כן נראה שהמטוס המצולם כאן לא שייך לאנקרה או רבת עמון, שלא היו שולחות מטוס חשוף ודל באמצעי הגנה לשטח הסורי. האירנים, לעומת זאת, קיבלו עשרות מטוסי אף-5 מארה"ב באמצע שנות ה-70 ומפעילים אותם גם היום. מומחים מעריכים שברשות חיל האוויר האירני נותרו רק כ-50 מטוסים מן הדגם הזה בשימוש.

בשבוע שעבר הודתה טהרן שהיא מסייעת למשטר הסורי בלחימתו במורדים. התמונה החדשה, אם לא זויפה על ידי המורדים, חושפת עד כמה. נראה שמטוס הקרב האירני היה מעורב בתקיפה או גיחה מעל אזורי העימות בחומס.

וזו אינה ההוכחה היחידה. בימים האחרונים פרסם משרד האוצר האמריקני את תמונות הלוויין האלה ובהן מטוסי תובלה אירניים מסוג בואינג 747, חונים בשדה התעופה של דמשק. על פי המשרד האמריקני, בקיץ האחרון נחתו בסוריה 117 מטוסי תובלה של חברות התעופה האירניות "אירן אייר", "מאהן אייר" ו"יאס אייר".

על סיפון המטוסים שנחתו ברכבת אווירית, בתיאום עם המשטר בדמשק ועם חיזבאללה, היו אנשי משמרות המהפכה, שהגיעו כדי לאמן ולסייע לכוחותיו של אסד, וכן ציוד לחימה רב ואמצעים לפיזור הפגנות . באירן טענו שמדובר במטוסי נוסעים שהביאו עימם סיוע הומניטרי, אבל סוכנויות המודיעין האמריקניות קובעות שמדובר בציוד צבאי רב שהועבר לסורים תחת מסווה של משלוח "חלקי רכב".

במרבית מדינות ערב לא רואים בעין יפה את הסיוע של טהרן לאסד. רק לפני שבועיים ביקר נשיא מצרים מוחמד מורסי ביקור היסטורי בטהרן ועל פי הדיווחים הבהיר לנשיא האירני אחמדינג'אד שהסיוע של איראן למשטר הסורי מרחיק אותה מהעולם הערבי. "העמים הערביים תמכו בעם האיראני כאשר השאה הכה אותו בטנקים. יש לכבד את רצון העם בשינוי", סיכם מורסי.