מה מתכנן דאע"ש לנשים השבויות?

עדויות של נשים שנמלטו ממלתעות הארגון הרצחני מתארות "מערכת שיטתית של אונס, התעללות, עבדות מינית ונישואים כפויים". אבל זה רק התחלת הסיוט שהן צפויות לעבור בדרך להגשמת חזון המדינה האסלאמית

נשים יזידיות שצליחו לברוח מדאע"ש (רויטרס)

הסרטונים של הוצאות המוניות להורג והעדויות על ההתעללות אנשי דאע"ש או ארגונים כמו בוקו חראם בשבויים מזעזעים את העולם, אבל לנשים שנופלות בידי לוחמי הג'יהאד שמור גיהנום מיוחד משלהן. כתבה ב-CNN מנסה לשרטט את התפקיד המרכזי של הנשים השבויות ב"תכנית הגדולה" של אותם ארגונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למנהיגי ארגוני הג'יהאד יש תכנית אסטרטגית שמתפרסת מעבר לשדות הקרב שבהם נלחמים אנשיהם ברחבי העולם ולטיפול שלהם בנשים שהם שובים יש חלק חשוב בשאיפות הקיצוניות שלהם.

הרג הגברים שנלחמים מולם הוא צעד טקטי שנועד לנצח קרבות ולכבוש שטחים, אך למה שהם עושים לנשים יש מטרה שונה לחלוטין וקשר הדוק לתכניתם להקים חליפות אסלאמית קיצונית המבוססת על חוקי השריעה הנוקשים ולהשליט אורח החיים המזכיר את זה של ימי ראשית האסלאם.

נשים בנות המיעוט היזידי בעירק שהצליחו להימלט מידי אנשי דאע"ש תיארו כיצד הן נשלחו ל"מחסני עבדים" יחד עם מאות נשים אחרות. שם, הן הועמדו בקבוצות של 50 והוצגו בפני לוחמי המדינה האסלאמית כדי שיוכלו לבחור מביניהן - חלק לחתונה ואחרות כדי לשמש שפחות מין.

העדויות ששמעו עיתונאים ופעילי ארגוני זכויות אדם קיבלו אישור מרופאים שבדקו את הנשים שברחו ומצאו עדויות לתקיפות מיניות חוזרות ונשנות.

חקירה של ארגון Human Rights Watch העלתה כי "אנשי דאע"ש מפעילים מערכת שיטתית של אונס, תקיפות מיניות, עבדות מינית ונישואים כפויים" - פעולות שבארגון אומרים כי נכללות בהגדרות של פשעי מלחמה או פשעים נגד האנושות.

כ-2,000 נשים וילדות נחטפו בניגריה מאז 2014

גם לארגון בוקו חראם, שמטיל אימה על ניגריה, יש גישה אחרת לנשים. 276 הסטודנטיות שנחטפו לפני שנה מכפר בצפון המדינה הן רק חלק קטן מתוך כ-2,000 נשים וילדות שנחטפו על ידי פעילי הארגון מאז 2014 - לפי נתוני ארגון אמנסטי. גם שם מועברות נשים שנשבות ממקום למקום, נאלצות להמיר את דתן אם הן לא מוסלמיות ולהינשא לג'יהאדיסטים.

מדובר בשינוי לעומת הדורות הקודמים של ארגוני הג'יהאד דוגמת אל קעידה, שלא ייחס חשיבות מיוחדת לנשים, כי חזון החליפות האסלאמית לא היה אחד מיעדיו המיידיים.

נשלחות ל"מחסני עבדים" (רויטרס)

לעומתם, פעילי דאע"ש עומלים על בניית מבנים חברתיים לקראת הקמת חברה חדשה. ולצורך כך חיילים לא מספיקים, צריך גם נשים. אי אפשר להקים קהילה מתפקדת בלי נשים, גם כזאת שבה הן נחשבות לרכושו של הגבר וסובלות מחוקים נוקשים ומדכאים. עדיין צריך נשים - לא רק לבישול, ניקיונות ויחסי מין, אלא לשמור על הבית ולגדל את הילדים. ולכן, פועלים אותם ארגונים באופן שיטתי לחטוף נשים ולהשתמש בהן.

השימוש באונס נשים כנשק ואמצעי להשפלת אויבים, יצירת דה מורליזיציה או ביצוע טיהור אתני נראה כבר בכמה מאבקים אלימים ברחבי העולם, כמו אלה בבוסניה או בדרפור, אבל דאע"ש ובוקו חראם לא רק מתעללים ועוזבים או הורגים את הנשים ששבו, אלא משעבדים אותן ו"מכשירים" אותן לשגרת החיים בשטחים שכבשו, תוך שהם מתעללים בהן ומגבילים אותן.

הברוטליות של הג'יהאד החדש הוא יותר מרק סדיזם. יש מאחוריו שיטה ומחשבה ובכל הנוגע לנשים אותה שיטה נועדה לשלוט בהן ולנצל אותן כמרכיב חשוב להקמת החברה האסלאמית הנוקשה שעליה חולמים אותם ארגונים.