ירדן: נחסמה הגישה לסרט נגד האסלאם

בניסיון למנוע את הגעת גל המהומות גם לממלכה ההאשמית, הודיע היום שר התקשורת הירדני כי "גוגל" נעתרה לבקשת הרשויות בעמאן – והגישה לסרטון נגד האסלאם ביוטיוב תיחסם לתושבי ירדן. בינתיים, בניו יורק: מודעות נגד האסלאם ייתלו ברכבת התחתית

מחשש למהומות: ענקית האינטרנט "גוגל" נעתרה לבקשת הרשויות בירדן, וחסמה באתר "יוטיוב" את הגישה בממלכה ההאשמית לסרט "תמימות האסלאם", הלועג לנביא מוחמד - כך מאשר היום שר התקשורת הירני עאטף א-תל. "ביקשנו מגוגל לחסום את כל הקישורים לסרט הזה בממלכה", אמר א-תל בראיון לעיתון א-דוסתור הירדני. "קיבלנו תשובה חיונית לבקשתנו".

בשבוע שעבר נעתרה גוגל לבקשתן של מצרים ולוב - וחסמה את הגישה לסרטון בשתי המדינות. הרשויות בפקיסטן ובסודן חסמו בעצמן את הגישה לצפייה בסרטון. עם זאת, גוגל דחתה לפני שבוע את בקשת הבית הלבן להסיר לחלוטין את הסרטון משרתי יוטיוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

ברחבי העולם המוסלמי נמשך גם בסוף השבוע גל המחאה נגד הסרט. בפקיסטן נרשמו עימותים אלימים בין מפגינים מוסלמים לכוחות הביטחון. ההמונים בעיר איסלמבאד, שסירבו לקיים צעדה שקטה, העלו באש מבנים ושרפו דגלים של ארצות הברית ברחובות העיר. 19 בני אדם ועשרות נוספים נפצעו. היום התקיימו הפגנות גם בבנגלדש ובניגריה.

הזעם כלפי התגובה בעולם הערבי נגד פרסום הסרט, צפויה להגיע השבוע גם לארצות הברית. מודעה המשווה את הקיצונים האיסלאמים לפראים אמורה להיות מופצת ביום שני הקרוב ברכבת התחתית של ניו יורק. מי שעומד מאחורי המודעה היא בלוגרית שמרנית, שתומכת בישראל, בשם פמלה גלר. "בכל מלחמה בין האדם המתורבת לבין הפרא, תמוך במתורבת", כתבה גלר במודעה. "תמוך בישראל. עזור להביס את הג'יהאד".

בשבועות האחרונים התפרסמה המודעה על גבי אוטובוסים בסן פרנסיסקו ובחודש שעבר אישר בית משפט בניו יורק לתלות אותה בעשר תחנות של הרכבת התחתית בניו יורק. רשות התחבורה העירונית סירבה תחילה להציב את המודעות בטענה שהן משפילות, אך השופט קבע כי גלר נהנית מחופש הביטוי המעוגן בחוקת ארה"ב.

"היו מודעות אנטישמיות בשנה שעברה נגד ישראל והמודעות שלי נדחו בעבר", סיפרה גלר בריאיון ל-CNN. "מי יחליט מה מותר ומה לא? אני מפיצה אותם כי אני יכולה. אנו צריכים להראות את הצד הזה ולא רק צד אחד. לא ייתכן שימשיכו לפגע בישראל ולשגר טילים, זהו ניצחון לחירויות האזרח".