בכיר חמאס מאשים: "מורסי סגר הרמטית את המנהרות לעזה"

מצרים ממשיכה להיאבק ביתר שאת בתשתית הטרור בסיני, וראש הלשכה המדינית של חמאס - מוסא אבו-מרזוק - מודה כי את הפגיעה העיקרית מאותה הפעילות סופג ארגונו. "המצב גרוע כעת אף יותר משהיה בימי מובארק", הוא אמר בריאיון

מוסא אבו-מרזוק. ארכיון (רויטרס)

יום אחרי שהמצב הביטחוני הרעוע בסיני נתן שוב את אותותיו בדמות פיגוע בגבול ישראל-מצרים, הפנה בכיר חמאס בעזה, מוחמד אבו-מרזוק, אצבע מאשימה לעבר קהיר בטענה שהמאמצים שנוקט ממשל מורסי לטיהור חצי האי המצרי מתשתית הטרור הפועלת בו פוגעים בארגון ובאינטרסים שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אבו-מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, העניק ריאיון בנושא לעיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון. הוא הביע מורת רוח מכך שדווקא מאז נכנס מורסי ללשכת הנשיא בקהיר, כאיש "האחים המוסלמים" המקורב לתנועתו, חלה הידרדרות ניכרת ביחסים שבין הארגון למצרים.

"בתקופה האחרונה, מנהרות ההברחה בין הרצועה לסיני נסגרו באופן מאסיבי הרבה יותר מזה שהיה בימי מובארק", אמר אבו-מרזוק. "מצרים פועלת בהתאם לאינטרסים הלאומיים שלה, אבל ברור שבמקרה הזה - העם הפלסטיני נפגע מהצעדים האלה. הנשיא מורסי משרת את ארצו וביטחונה לילות כימים. ברור שהוא לוקח בחשבון את סוגיית פלסטין, אבל בראש ובראשונה הוא עסוק באיתור פתרונות לבעיות המקומיות של מצרים".

"מוקיע את הפגיעה בסמלי האיסלאם"

בהתייחסו לשיתוף הפעולה בין חמאס לכוחות הביטחון בקהיר בחקירת מתקפת הטרור שהתרחשה בחודש שעבר בסיני, שבה נהרגו 16 חיילים מצריים, הכחיש אבו-מרזוק כי אנשי ארגונו או פעילים עזתיים אחרים היו מעורבים בביצוע הפיגוע המשולב.

"עד עתה לא הצביעו בקהיר על אף פלסטיני שהיה מעורב במבצע הזה", הוא הדגיש - והוסיף: "לא יכולנו ליטול דגימות דנ"א מהגופות מכיוון שכולן היו חרוכות, אבל רצועת עזה היא מקום קטן ואדם לא יכול פשוט לקום ולהיעלם סתם ככה - מכיוון שמיד ירגישו בחסרונו. מאז המתקפה, מנהלים המנגנונים שלנו חקירה שוטפת של האירוע. בהתאם לכך, מסרנו לצד המצרי שעד כה לא דווח על היעדרות חשודה כלשהי ברצועה".

אבו-מרזוק התייחס גם לסערה בעולם הערבי שעורר הסרט "תמימות המוסלמים", הכולל תיאורים מעליבים של הנביא מוחמד. הוא הדגיש כי הוא "מגנה בתוקף ומוקיע את ההפקה על שבחרה להטיח עלבונות באיסלאם ובסמליו הקדושים" וקרא לממשל האמריקני "להעמיד לדין את מי שהיה אחראי ליצירת הסרט".

עם זאת, גינה אבו-מרזוק את רצח השגריר האמריקני בלוב ואמר כי "הדיפלומטים המוצבים בארצות האיסלאם חייבים לזכות להגנה, מכיוון שהדת אוסרת על הפגיעה בהם ובאורחים אחרים שנתונים לחסותנו".