תיעוד: כך מתייחסים המצרים לפליטים בסיני

מבט אל הצד המצרי של גבול ישראל- סיני והשינויים שאולי מתחוללים אצל הבדואים מבריחי המסתננים: סרט תיעודי חדש של רשת CNN חושף טפח ממה שהפליטים האפריקאים חווים על בשרם בחצי האי סיני – אבל גם מראה שיש מי שמבקש לעצור את ההברחות ותעשיית השוחד והסחר באיברים. כך או כך, העדויות של הפליטים ממשיכות להיות קשות

את סיפורי ההברחות מסיני אנחנו מכירים רק מהמתרחש בגבול, או מהמסתננים המגיעים לתל אביב. מי בכלל חושב אצלנו על מה שהאנשים האלה עוברים בדרך. "הייתה שגרה כזאת, עינו אותנו כל יום. הם הרביצו לנו, המיסו פלסטיק וטפטפו אותו על הגב שלנו טיפה-טיפה", מספרת אחת הפליטות בגבול ישראל-מצרים.

בסרט חדש בסדרת "פרוייקט החירות" של CNN, חוזר הכתב פרד פליטגן אל המבריחים ואל מי שמנסים להציל ולסייע - כן, יש גם כאלה בסיני. כמה שייח'ים אפילו הקימו מקלט לפליטים שהצליחו להימלט ממעשי הזוועה.

בסרט הקודם לפני שנה תועדה תופעת הסחר באיברים בקרב הבדואים. פליט שלא ישלם, או שמשפחתו לא תעביר כופר, עשוי היה להיות מעונה למוות - וההשערה הרווחת הייתה שהבדואים היו קוצרים את איבריו ומעבירים אותם למכירה דרך רשתות של רופאים משתפי פעולה בקהיר.

על רקע המצב הביטחוני והשלטוני החדש והמבצע לטיהור סיני מהטרור האנטי-מצרי, גם תופעת הסחר באיברים קטנה - אבל עדיין מאות משפחות בסודן ובאריתראה מקבלות טלפון מדי חודש ממצרים - ובו דרישה לתשלום כופר, אחרת הבן או הבת שנחטפו בדרך לישראל יעונו, ייאנסו או יירצחו.

הסרט ממחיש כמה עצובה המציאות, ובעיקר כמה היא מורכבת. מפתיע שגם במגזר האזרחי במצרים - יש כאלה שמבקשים לכבד את זכויות האדם ולהילחם בהברחות. אופטימיות שברירית שמתנפצת אל מול כמות הגופות של המסתננים שכבר מתו, ושאותן הפעיל בסיני נאלץ לקבור באופן פרטי בחצר הבית שלו באל-עריש.

הסרט המלא ישודר ביום שישי ב-CNN