דיווח: "אסד יעביר נשק כימי לחיזבאללה"

קצין סורי שהיה אחראי על מאגרי הנשק הכימי של אסד, וערק מהמדינה לפני מספר חודשים סיפר ל"טיימס" הבריטי, כי המשטר הסורי מתכנן להשתמש בנשק כימי נגד אזרחיו, ואף הוכנה תכנית להעבירו לידי ארגון חיזבאללה הלבנוני

מייג'ור-גנרל עדנאן סילו, מי שהיה בעבר אחראי על מאגרי הנשק הכימי של משטרו של בשאר אסד וכונה "עדנאן הכימי", ערק מהמדינה הקורסת לטורקיה השכנה לפני מספר חודשים. הלילה סיפר בריאיון ל"טיימס" הבריטי, כי הנשיא מתכנן להתקיף את אזרחיו בנשק כימי - ואף הכין תכניות להעביר חלק ממנו לארגון חיזבאללה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון ציין הקצין הבכיר כי בעבר נהג לקחת חלק בדיונים סודיים ביותר הנוגעים לנשק הכימי שברשות משטר אסד. הוא אף מסר, כי בהתייעצויות הביטחוניות הללו נידונו אפשרויות פריסתם של המאגרים, ואף העברת חלק מהם בטילים לידיו של חסן נסראללה. "המשטר תכנן להעביר לחיזבאללה טילים בעלי ראש נפץ כימי", אמר והוסיף: "הם יועדו למתקפה על ישראל".

בנוסף, אמר סילו כי אסד חזר בו מתכניתו המקורית, אך הוסיף כי "כעת אין למשטר מה להפסיד. מלחמה בין ישראל וחיזבאללה טובה להם". הוא אף טען, כי הדבר שהוביל בסופו של דבר לעריקתו מן המדינה הייתה העובדה שהנשיא אסד תכנן מתקפה כימית על המורדים והאזרחים בעיר חלב.  

דיווח: "סוריה ואירן ביצעו ניסוי בגז"

צבא סוריה ערך בחודש אוגוסט האחרון ניסוי בשיגור טילים המכילים חומרים כימיים להשמדה המונית, כך סיפרו עדי ראייה לעיתון הגרמני "דר שפיגל".

הניסוי, שנערך במרכז למחקר נשק כימי מזרחית לחלב, כלל ירי של חמישה או שישה טילים שיכולים להכיל את הנשק המסוכן. הטילים נורו ממטוסי קרב וטנקים באתר צבאי מדברי. העיתון הוסיף כי בניסוי לקחו חלק קצינים ממשמרות המהפכה האירנית, שהשקיפו על הנעשה ממסוקים.

על פי ההערכות, מדענים מאירן ומקוריאה הצפונית סייעו לסורים בייצור נשק כימי מסוגים שונים, כמו סארין, טאבון וגז חרדל. את השפעת הגזים והחומרים הרעילים האחרים ניסו תחילה על חיות. בחודשים האחרונים, ככל הנראה עקב קצב הייצור המוגבר, תוגברה גם השמירה על האתר כאשר 100 חיילים מיחידות עילית סוריות מאבטחות אותו מחשש למתקפה של המורדים.

גורמי מודיעין במערב העריכו באחרונה כי לסוריה יש את אחד המצבורים הגדולים בעולם של נשק כימי.