הבית הלבן מבהיר: "מצרים שותפה קרובה"

הנשיא ברק אובמה שחרר היום הצהרה מפתיעה, ובראיון לרשת טלוויזיה בשפה הספרדית אמר כי "מצרים אינה אויבת - אך גם לא בת ברית". שעות ספורות אחר כך יוצאת כעת הודעת הבהרה מאת דובר הבית הלבן - "בת ברית הוא מונח טכני. אין לנו הסכם, אבל מצרים היא שותפה ותיקה וקרובה"

הנשיא אמר - הדובר תיקן. אובמה (רויטרס)

שעות ספורות אחרי שנשיא ארה"ב אובמה אמר כי "מצרים היא לא אויבת, וגם ולא בת ברית", פרסם הבית הלבן הבהרה, לפיה מצרים היא "שותפה ותיקה וקרובה".

בניסיון להפיג את המתיחות ביחסים, כפי שבאה לידי ביטוי התבטאותו של הנשיא בראיון לרשת טלוויזיה בשפה הספרדית, אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני כי אין כל שינוי ביחס של וושינגטון לקהיר.

"בת ברית הוא מונח טכני", הסביר קרני. "אין לנו ברית הגנה משותפת עם מצרים כפי שיש לנו למשל עם בנות בריתנו בנאט"ו. אבל, כמו שאמר הנשיא, מצרים היא שותפה קרובה של ארה"ב. אנחנו בנינו על היסוד הזה כשתמכנו בחילופי השלטון והמעבר לדמוקרטיה ועובדים יחד עם הממשלה החדשה".

דובר הבית הלבן הוסיף כי אובמה דן בשותפות האסטרטגית בין המדינות עם נשיא מצרים מוחמד מורסי, "בעודו מדגיש את ההתחייבויות ההדדיות ובהן השמירה על שלום הדיפלומטים".

קרני ציין כי ארה"ב לא מתכננת לסגת מהסיוע המשמעותי אותו היא מעבירה למצרים בכל שנה. לאור ההפגנות האלימות שנמשכו גם היום מול השגרירות האמריקנית בקהיר הוא הדגיש כי המתחם מאובטח וכל הסגל הדיפלומטי מוגן.

"מצרים מנסה למצוא את דרכה"

מוקדם יותר, בראיון לרשת טלוויזיה בשפה הספרדית דיבר הנשיא על המהומות בעולם הערבי בכלל ובמצרים בפרט ועל המחאה נגד ארה"ב. אובמה אמר כי הממשלה המצרית החדשה, שנבחרה בבחירות דמוקרטיות, "מנסה למצוא את דרכה". "אם גורמי ממשל ינקטו פעולות שיראו כי הם לא לוקחים אחריות, זאת תהיה בעיה גדולה", הדגיש הנשיא האמריקני.

הבית הלבן הודיע היום כי אובמה שוחח עם נשיאי מצרים ולוב ודן עמם באירועים האלימים האחרונים שכוונו נגד נציגויות ארה"ב. בשיחתו עם הנשיא המצרי מוחמד מורסי אמר לו אובמה כי "קהיר צריכה לשתף פעולה עם וושינגטון באבטחת הנציגויות הדיפלומטיות והסגל".