רצח השגריר האמריקני בלוב: נעצרו 4 חשודים

התפתחות בחקירת המתקפה על הקונסוליה בבנגזי: שלטונות לוב הודיעו כי עצרו 4 חשודים במעורבות בפיגוע הטרור בו נרצחו השגריר כריסטופר סטיבנס, ושלושה אמריקנים נוספים

4 חשודים נעצרו. השגריר סטיבנס (AP)

שלטונות לוב ממשיכים בחקירת רצח השגריר האמריקני כריסטופר סטיבנס ושלושה אמריקנים נוספים במתקפת הטרור על הקונסוליה בבנגזי, והערב הודיעו על מעצרם של ארבעה בני אדם בחשד למעורבות בפיגוע הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר הפנים הלובי וואניס שריף אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "ארבעה בני אדם הועברו לחקירת כוחות הביטחון בחשד כי סייעו למתקפה על הקונסוליה האמריקנית", אך לא מסר פרטים נוספים על חקירת הפיגוע שבוצע בלילה שבין שלישי לרביעי.

"הלך ללוב בעיניים פקוחות"

שגריר ארה"ב בלוב כריסטופר סטיבנס, שנרצח שלשום בהתקפה על הקונסוליה בבנגזי, שירת לפני כמה שנים בקונסוליה האמריקנית בירושלים. באותה הקדנציה הוא הספיק לרכוש לעצמו לא מעט ידידים - יהודים וערבים. אחד מאותם החברים הוא עו"ד דני זיידמן, שבריאיון ל"מהדורה ראשונה" עם עמית סגל סיפר על האובדן הכבד והתדהמה ממותו האכזרי.

זיידמן סיפר כי היכרותו עם השגריר, כריסטופר סטיבנס, נמשכה כעשור. "אם יש אצולה אמריקנית, כריס השתייך אליה", פתח עורך הדין הירושלמי את דבריו. "שולחים אלינו, לארץ, את מיטב הדיפלומטים - והוא היה הטוב מכולם. הוא היה איש נבון, אמפטי, בלי טיפה של תמימות. הוא ישב בחדר אחד עם ישראלים ופלסטינים וגילה אמפטיה לשני הצדדים, בלי להתרפס. יחיד במינו".

סטיבנס שירת בישראל בתחילת שנות ה-2000. אחרי תום כהונתו בארץ, נשלח ללוב - שם כיהן בתפקיד בכיר גם תחת ממשל קדאפי, ולדברי זיידמן - "ניצח על המגעים מול המורדים עוד לפני השלמת ההפיכה שם".

את השליחות ללוב ולמזרח התיכון תיאר זיידמן כ"מפעל חייו" של סטיבנס. "מה שאירוני במצב הזה הוא שאין אדם עלי אדמות שעשה יותר למען העם הלובי מאשר כריס סטיבנס", אמר זיידמן שהביע זעזוע מהאכזריות שבה נרצח חברו ומגרירת גופתו בחוצות בנגזי אחרי מותו.

למרות זאת, סיפר כי השגריר האמריקני היה מודע היטב לסכנה שנשקפה לו מעצם שירותו במזרח התיכון בכלל ובלוב בפרט. "הוא הלך לשם בעיניים פקוחות", אמר זיידמן, שציין כי שוחח בפעם האחרונה עם סטיבנס לפני כמה חודשים. "עם כל המסירות שלו לעם הלובי, הוא ידע שזה לא מקנה לו חסינות מפני הסכנות. כך הוא נהג גם בישראל בשנות השיא של הפיגועים במרכז ירושלים".

זיידמן קיבל את הבשורה על מותו של חברו אתמול בצהריים. הוא תיאר את התחושה הקשה ואמר: "חרב עליי עולמי. ישבנו והזלנו דמעות".