"קהיר לא אויבת - וגם לא בת ברית"

ההפגנות הנמשכות מול נציגויות ארצות הברית ברחבי המזרח התיכון, וכמובן, רצח השגריר האמריקני בלוב, כריס סטיבנס, ממשיכים לגרור תגובות מצד הממשל בוושינגטון. הנשיא אובמה הבהיר על רקע המהומות בקהיר כי "מצרים אינה אויבת, אך גם לא בת ברית של ישראל". קלינטון הבהירה: "אין לנו קשר לסרט הדוחה הזה"

לא אויבים - ולא בני ברית. אובמה ומורסי (רויטרס)

"ארה"ב לא מחשיבה את מצרים כבת ברית וגם לא כאויבת" - כך אמר היום הנשיא ברק אובמה בהתייחסו להפגנות הסוערות בקהיר נגד וושינגטון בעקבות הסרט האנטי איסלאמי.

בראיון לרשת טלוויזיה בשפה הספרדית דיבר הנשיא על המהומות בעולם הערבי בכלל ובמצרים בפרט ועל המחאה נגד ארה"ב. אובמה אמר כי הממשלה המצרית החדשה, שנבחרה בבחירות דמוקרטיות, "מנסה למצוא את דרכה".

"אם גורמי ממשל ינקטו פעולות שיראו כי הם לא לוקחים אחריות, זאת תהיה בעיה גדולה", הדגיש הנשיא האמריקני.

הבית הלבן הודיע היום כי אובמה שוחח עם נשיאי מצרים ולוב ודן עמם באירועים האלימים האחרונים שכוונו נגד נציגויות ארה"ב. בשיחתו עם הנשיא המצרי מוחמד מורסי אמר לו אובמה כי "קהיר צריכה לשתף פעולה עם וושינגטון באבטחת הנציגויות הדיפלומטיות והסגל".

"אין לנו קשר לסרט המגעיל"

מזכירת המדינה האמריקנית הבהירה היום בתוך כך כי אין קשר בין סרט המריבה "המגעיל", כלשונה, לבין הנציגים הרשמיים של ארצות הברית.

"לממשל האמריקני אין שום קשר עם הסרט השוני במחלוקת שהביא לפרוץ המהומות האלימות. ארצות הברית דוחה ומגנה את תוכנו ומסריו", הבהירה קלינטון. עם זאת היא הדגישה כי אין בכך תירוץ להתנהגות האלימה של המפגינים נגדו.