אזהרות ממתקפה ב-7 שגרירויות ארה"ב

בעקבות רצח השגריר בלוב והמחאה המתפשטת נגד הסרט האנטי איסלאמי, פרסמו נציגויות אמריקניות בשורת מדינות במזה"ת ובאפריקה אזהרה מפני הפגנות שיהפכו אלימות. בתוניסיה מחו עשרות מפגינים ושרפו דגלי ארה"ב

הפגנה הערב בתוניסיה (AP)

הזעם בעולם המוסלמי בעקבות הסרט מעורר המחלוקת שמותח ביקורת חריפה על האיסלאם ועל הנביא מוחמד הולך וגובר, והמחאה מתפשטת למדינות נוספות. שגרירויות ארה"ב בשבע מדינות במזרח התיכון ובאפריקה פרסמו אזהרה מפני התקפות אפשריות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביום שאחרי המתקפה הקטלנית על הקונסוליה האמריקנית בבנגזי שבלוב, בה נהרגו השגריר כריסטופר סטיבנס ושלושה אמריקנים נוספים, פרסמו השגרירויות בכוויית, תוניסיה, סודן, זמביה, בורונדי, מצרים וארמניה אזהרות באתרי האינטרנט שלהן מפני אפשרות של הפגנות מחאה אלימות שיכולות להוביל לניסיונות פריצה.

האזהרות לא פירטו לגבי איומים ספציפיים לאמריקנים בארצות האלו, אך הבהירו כי קיים חשש שההפגנות יהפכו אלימות וקראו לאזרחים אמריקנים לנקוט משנה זהירות. בתוניסיה כבר החלו הערב הפגנות סוערות מול השגרירות האמריקנית. עשרות בני אדם העלו באש את דגלי ארה"ב וקראו קריאות אנטי אמריקניות. כוחות הביטחון המקומיים הרחיקו אותם מהמקום.

בתוך כך, אמרו הערב גורמים אמריקניים רשמיים כי ההתקפה על הקונסוליה בלוב בה נהרג השגריר סטיבנס תוכננה מראש. לדבריהם, יש עדויות לכך שפעילי טרור מפלג איסלאמי קיצוני בשם אנצר אל שריע היו מעורבים בתכנון הפיגוע. הם ציינו כי על פי דיווחים מלוב, חברים בזרוע של אל קעידה בצפון אפריקה היו גם הם חלק מארגון המתקפה. "יש סימנים של התקפה מאורגנת", אמרו הגורמים.

במקביל הודיעה חברת גוגל כי תחסום את הגישה לסרטון הפרובוקטיבי לגולשים ממצרים ומלוב. דובר החברה, שבבעלותה ענקית הווידאו "יו-טיוב" הודיעה כי: "הסרטון עומד בכל הכללים שלנו ולכן יישאר ביו-טיוב, אך בהתחשב במצב המורכב במצרים ובלוב, החלטנו להגביל באופן זמני את הגישה אליו ממדינות אלה".