מורסי לשרי החוץ הערביים: אסד, זה הזמן ללכת

נשיא מצרים מכנס היום את שרי החוץ הערביים במטה הליגה הערבית בקהיר, על מנת לדון במצב בסוריה ובסוגייה הפלסטינית. גם אבו מאזן צפוי להשתתף בוועידה מחר. צפו בדברי מורסי, היום בקהיר

שישה ימים אחרי סיומה של ועידת המדינות הבלתי מזדהות בטהרן, מתכנסים היום בקהיר שרי החוץ של הליגה הערבית על מנת לדון במצב באזור, לרבות בהתפתחויות בסוריה. את השרים מארח לראשונה נשיא מצרים הנבחר מוחמד מורסי. בחדשות 2 באינטרנט העברנו בשידור חי את דיוני הוועידה, בה ישתתף מחר גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

את מרבית נאומו הקדיש מורסי למתרחש בסוריה ולסוגיה הפלסטינית. "הסוגיה הפלסטינית היא עניין כלל-ערבי, שהאומה הערבית לא תוכל להתעורר מבלי פיתרון צודק שלה", אמר נשיא מצרים והדגיש כי מצרים תומכת במהלך הפלסטיני להשגת חברות באו"ם.

בנוסף, קרא מורסי ל"סיום הכיבוש הישראלי", לדבריו ולמימוש כלל זכויותיו של העם הפלסטיני. בנאומו קרא נשיא מצרים פעם אחר פעם לעשייה משותפת של הליגה הערבית וכלל האומה הערבית לשם פיתרון צודק ובר קיימא לסוגיה הפלסטינית - מבלי להזכיר ולו פעם אחת את ישראל בהקשר זה. ישראל דווקא כן הוזכרה בסיום דבריו, כשציין כי "כל מדינות ערב חתמו על אמנת אי הפצת הנשק הגרעיני במזרח התיכון - בעוד שישראל לא".

בעניין הסורי, החריף מורסי את הטון עוד יותר מהתבטאויותיו הקודמות. "אל תקשיב לעצות לפיהן תישאר בשלטון", פנה נשיא מצרים לעמיתו הסורי בנימה בוטה. "העם הסורי אמר את דברו. זה הזמן לשינוי". הוא תקף שוב ושוב את המשטר הסורי, הדגיש את מחויבותה של מצרים המהפכנית לעמוד לצד העם הסורי שנלחם על זכויותיו ורצונו - וכמו כן קרא לעמיתיו בעולם הערבי להתייצב לצדו של העם הסורי במימוש שאיפותיו.

במסגרת הסיוע המיידי שהחליטה מצרים להעניק לסוריה, אמר מורסי כי בתיאום עם טורקיה החליט לשלוח מורים ומרצים ממוסדות החינוך במצרים - לטורקיה, על מנת לאפשר לתלמידים הסורים שנמלטו עם משפחותיהם מזירת הלוחמה להתחיל בצורה מסודרת את שנת הלימודים, כיתר תלמידי העולם.

הכיסא הריק של הנציג הסורי

שר החוץ הסורי ווליד אל-מועלם לא נכח בכינוס, הן בשל השעיית פעילותה של סוריה בליגה הערבית כבר בשנה שעברה, והן על רקע המתיחות הגואה עם מצרים - שהגיעה לשיא במהלך נאומו של מורסי בכינוס המדינות הבלתי מזדהות בטהרן לפני שישה ימים. מורסי תקף את המשטר הסורי והביע את תמיכתו בעם הנלחם על זכויותיו - והנציגים הסורים נטשו את אולם הדיונים בהפגנתיות.

מורסי סירב להיפגש איתו. חמינאי (AP)

הפלסטינים מבקשים לנצל את הכינוס על מנת לקדם את מעמדם בקהילה הבינלאומית, ערב כינוס ועידת האו"ם בסוף החודש בניו יורק. הנציב הפלסטיני בליגה הערבית, מוחמד סביח, אמר הבוקר לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" ועדת המעקב של הליגה תסייע בגיבוש מועד לפנייה נוספת לאו"ם - על מנת לזכות במעמד של מדינה משקיפה.

בתוך כך דיווחו הבוקר כלי תקשורת ערביים כי מורסי סירב בשבוע שעבר להיפגש עם מנהיגה הרוחני של אירן, האייתולה עלי חמנאי, במהלך ביקורו בטהרן. על פי הדיווח, בכירים אירנים ביקשו ממורסי להיפגש עם חמנאי, אך זה סירב כי "חמנאי אינו מחזיק בתפקיד פוליטי באירן", לשון הדיווח.