סוריה: הבן ינק מאמו - וניצל בתקיפה הקטלנית

בזמן שמטוס קרב סורי תקף את אחד מבנייני המגורים בשכונת א-שעאר בחלב, ינק חוסיין הקטן מאמו נאג'ה. ברגע פגיעת הטיל בדירתם - גוננה האם על בנה, ושילמה על כך בחייה. הוא יצא בחיים מההריסות - אך אחיו נהרגו אף הם. רופאו ליטף אותו בבית החולים ואמר: "בעזרת אללה תהיה עד למותו של בשאר"

העיסוק הנתונים ה"יבשים" על כמויות ההרוגים, הפצועים והפליטים במלחמת האזרחים בסוריה משכיח כמעט את הטרגדיות האישיות הפוקדות מדי יום עוד ועוד משפחות במדינה מוכת האסון, הנמצאת בשיאה של מלחמת אזרחים: הורים שמאבדים את ילדיהם, ילדים שגדלים ללא הורים - ולעיתים משפחות שלמות שנמחקות בפעולה של המשטר הסורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אך לסיפורה של משפחה אחת משכונת א-שעאר בחלב, קשה להישאר אדיש גם ב"מבחן ההשוואה" לטרגדיות אחרות. תקיפה של חיל האוויר הסורי על אחד מבתי המגורים בשכונה, הביא לקריסת הקומה השלישית על הקומה השנייה ולהרס עצום במקום. 12 בני אדם שהו בקומה באותה העת, מרביתם ישנו.

כתב רשת CNN ניק פייטון וולש, שעסק בסיקור הלוחמה בעיר, נחשף לסיפור המזעזע שנחשף מבעד להריסות: בעוד השכנים מנסים לחלץ את הנפגעים, תחת חשש לתקיפה נוספת של השכונה, מתברר כי תשעה ילדים נהרגו בתקיפה - אחד מהם, חוסיין, ניצל באורח נס משום שאמו, נאג'ה, גוננה עליו בגופה בזמן שהניקה אותו - ושילמה על כך בחייה.

"בשאר, חוסיין יהיה עד למותך"

לבית החולים אליו הועבר חוסיין הקטן מגיעות עוד גופות של שמונה ילדים שנהרגו בתקיפה של ביתו, בגילאים 4-11. "אסד, יא כלב. אם ירצה אללה, חוסיין יהיה עד למותך", אומר רופאו של הילד המבוהל. אם שבניה נהרגו בתקיפה צעקה אף היא למצלמות CNN: "אני נשבעת באללה, בשאר טובח בנו!".

התמונות הקשות שממשיכות לזרום מסוריה, באות על רקע נתונים מחרידים על מימדי ההרג במדינה. על פי הדיווחים בימים האחרונים רק בחודש שעבר נהרגו יותר מ-5,000 בני אדם - ובכך הפך אוגוסט לחודש המדמם ביותר מאז פרוץ המחאה בסוריה. בשנה וחצי נהרגו בסוריה, על פי חלק מההערכות, כ-50 אלף בני אדם.